Posljednja točka današnje sjednice križevačkog predstavničkog tijela završila je razrješenjem predsjednika Gradskog vijeća Ivana Majdaka.

Naime, Majdak je izašao za govornicu i s papira pročitao da daje neopozivu ostavku. -Grad ne smije biti talac ničijeg osobnog statusa. Ne želim da procesi koji se tiču mene bace sjenu. Zahvaljujem se svima, a posebno vijećnicima koji su danas bili spremni glasati protiv moje smjene.  Ja ću nastaviti u prvom redu – istaknuo je Majdak.

Potom su gradski vijećnici jednoglasno donijeli odluku o utvrđivanju činjenice podnošenja ostavke na dužnost predsjednika Gradskog vijeća Grada Križevaca, ali onda je nastala nova zavrzlama. Nezavisni vijećnik Marko Mamula rekao je kako nema potrebe za glasanjem budući da je Majdak dao neopozivu ostavku.

Majdak je ponovo izašao za govornicu s papirom i rekao kako ima potpise osam vijećnika koji predlažu Gorana Hrga (HDZ) za predsjednika Gradskog vijeća zatraživši nadopunu dnevnog reda.

Potom je vijećnik Marko Katanović (SDP) rekao kako se ne može na kraju sjednice dopunjavati dnevni red. – Članak 63. Poslovnika Gradskog vijeća ukazuje da se dnevni red utvrđuje na početku sjednice. Zakon nalaže da nakon razrješenja predsjednika Gradsko vijeće ima rok od 30 dana da izabere predsjednika Gradskog vijeća. To ukazuju Poslovnik i Zakon. Sazovite novu sjednicu u roku od 30 dana i podržat ćemo prijedlog i mi iz oporbe – rekao je Marko Katanović.

Potpredsjednik Gradskog vijeća Marko Vrbanec zatražio je stanku pa se zbunio i rekao da zaključuje sjednicu koja će se nastaviti 18. travnja 2026. godine u 12 sati. Pročelnica je upozorila Vrbanca da je potrebno glasati o nastavku sjednice.

Na kraju je većina odlučila glasanjem o nastavku sjednice na kojoj će se izabrati predsjednik križevačkog predstavničkog tijela.

D3012735 F52f 4fbc B39c 21b94b0fd380

Podsjetimo, na inicijativu SDP-ovog Marka Katanovića, oporbeni klubovi vijećnika Mladena Kešera i Hrvoja Seleša podržali su prijedlog za opoziv predsjednika Gradskog vijeća Ivana Majdaka.

Oporba je pokrenula opoziv nakon što je Optužno vijeće Općinskog kaznenog suda u Zagrebu potvrdilo optužnicu protiv predsjednika Gradskog vijeća Križevaca Ivana Majdaka, optuženog da je kao potpredsjednik Radničkog sindikata radnika Hrvatske koristio sindikalno vozilo u privatne svrhe i isplaćivao nepripadajuće naknade.

Tereti ga se da je na temelju nevjerodostojnih putnih naloga, odobrio isplatu na ime dnevnica i sportskih igara, čime je prouzročio štetu u ukupnom iznosu od 69.598 eura.