U Hotelu Kalnik u Križevcima danas je održana godišnja skupština Središnjeg saveza hrvatskih uzgajivača simentalskog goveda na kojoj su dodijeljena priznanja za posebne uspjehe u uzgoju i proizvodnji mlijeka.
Direktorica H.U.SIM-a i voditeljica uzgojnog programa simentalskog goveda Ana Marija Tarandek istaknula je kako su aktivni uzgajivači postigli vrhunske rezultate.
– Bez zadrške možemo reći da spadaju u svjetski vrh proizvodnje, konkurentni su Austriji i Njemačkoj s kojima se često uspoređujemo. U Savezu smo izrazito ponosni na njihov uspjeh – rekla je Tarandek.
Stručni savjetnik Ministarstva poljoprivrede i ZG SIM-a Damir Pejaković rekao je kako Središnji savez prvi put dodjeljuje ovakva priznanja.
– Nažalost, u prvoj kategoriji bikova za umjetno osjemenjivanje u prošloj godini nemamo rezultata. Imamo kategoriju najboljeg rezultata genotipizacije među podmlatkom i među kravama, imamo kategoriju prodaje stoke, posebno rasplodne i udarnu kategoriju gdje imamo 20 OPG-ova, a to je prodano mlijeko po kravi. Ove godine ta je granica na 7 i pol tisuća kilograma. Ovo je poruka da je simentalac danas najbolja svjetska kombinirana pasmina koja daje vrhunsko mlijeko. Tu je bilo danas 1440 krava i gotovo 12 milijuna kilograma mlijeka. Možete kupiti robote i opremu, ali stado ne možete. Ono se mora generacijama uporno uzgajati, a o stadu ovisi hoće li se sva ta ulaganja u opremu opravdati ili neće – rekao je Pejaković.
U kategoriji naj-rezultat gtp podmladak priznanje je dobila obitelj Mikulinjak. U kategoriji naj-rezultat gtp krave priznanje je dobila obitelj Imbrišić, a u kategoriji prodaje uzgojene stoke obitelj Mužinić.
Priznanja u kategoriji prodanog mlijeka dobile su obitelji Fistrić, Jurkas, Špehar, Panić, Horvat, Manjkas, Kuharić, Habdija, Milošević, Kvetek, Mikulinjak, Mikel, Kopecki, Pandek, Horvatić, Kralj, Horvatinčić, Šmidt, Hubak te Imbrišić.




























































