Grad Velika Gorica i u 2026. godini nastavlja podupirati rad gradskih društvenih i sportskih zajednica i saveza.

Gradonačelnik Krešimir Ačkar danas je potpisao Ugovore o dodjeli financijskih sredstava za rad ukupne vrijednosti 695 tisuća eura, s predstavnicima Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Grada Velika Gorica, Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice i Zajednice tehničke kulture.

– Nije slučajno da su povećana sredstva ove godine kako u Vatrogasnoj zajednici, tako i Zajednici kulturno – umjetničkih društava te Zajednici tehničke kulture. Na visokoj razini održavate društveni život u Velikoj Gorici i to je ono što nas čini različitim od drugih gradova. Puno je benefita koje građani osjećaju zahvaljujući vašim Zajednicama, a to su sigurnost, prevencija od ovisnosti, čuvanje kulture, tradicije i baštine i sadržaji turističkoga tipa koje do sada nismo imali u gradu, upoznavanje drugih kultura u Europi i svijetu. Vatrogasci su uvijek naša stožerna snaga, u svim nepogodama oni staju u obranu života i imovine, a mi kao Grad to prepoznajemo odličnom i korektnom suradnjom sa svim Zajednicama – istaknuo je gradonačelnik Ačkar.

Sportske Zajednice I Savezi

Predsjednik goričke Vatrogasne zajednice, Dalibor Mrakovčić, zahvalio se na uvećanim sredstvima i potpori vatrogascima.

– Vatrogasna zajednica danas broji oko 3.000 članova, od kojih je 600 operativaca na koje svakodnevno možemo računati u slučaju nepogoda i izvanrednih situacija. Ove godine obilježavamo 150 godina DVD-a Velika Gorica, našeg najstarijeg društva, čime ujedno slavimo i 150 godina organiziranog vatrogastva u Turopolju – naglasio je Mrakovčić te istaknuo kako će dobivena sredstva biti uložena u opremu kojom će štititi građane i tako vratiti sredstva koja dobivaju iz gradskog proračuna.

Vatrogascima će tako na raspolaganju u 2026. godini biti 356.900,00 eura, a za Zajednicu kulturno-umjetničkih udruga osigurano je 278.100,00 eura.

– Vaša pomoć predstavlja značajan doprinos očuvanju kulturne baštine, tradicije i kulturnog stvaralaštva zajednice. Zahvaljujući dodijeljenim sredstvima možemo unaprijediti rad naših udruga, organizirati kvalitetnije programe i uključiti veći broj sudionika, djece i mladih. Cijenimo vaše razumijevanje o važnosti kulturnog djelovanja te prepoznavanje uloge KUD-ova u našoj Zajednici i na razvoju identiteta društvenog života naše sredine – rekla je tajnica Zajednice, Zlatica Krznarić.

Za tehničku kulturu u ovoj je godini predviđeno 60.000,00 eura, a na dobivenim sredstvima zahvalio se predsjednik Nikica Repač koji je istaknuo kako Zajednica zadnjih godina osjeća povećanje sredstava.

– To nam omogućava da sve planirane aktivnosti koje imamo u godini i ostvarimo. U tijeku su Skupštine udruga zajednica tehničke kulture i sve udruge su izrazito aktivne. Zadnjih godina raste interes mladih za STEM. Možemo im pružiti puno kroz Udrugu Turopoljski tehničar ili kroz Informatički klub Velik – kazao je Repač.

Drustvene Zajednice