Predsjednik Republike Zoran Milanović primio je u utorak ravnatelja Marka Torjanca i glumce nezavisnog kazališta “Planet Art” povodom 20. obljetnice njegova djelovanja, a razgovarali su o pitanjima koja muče nezavisnu kazališnu scenu, među kojima i nedostatak infrastrukture.
“Važnije je riješiti kazališnu infrastrukturu nego povećati subvencije”, rekao je Torjanac, upozorivši kako se zbog toga mala nezavisna kazališta sve više gase. “Zbog nedostupnog prostora i “Planet Art” je smanjio broj izvedbi svojih predstava”, dodao je.
Rekao je da se “Planet Art” u svojim predstavama bavi suvremenim, problemskim, često tabuiziranim ili zanemarenim temama, a iako je kazalište nezavisno, posvećeno je profesionalizmu i visokim standardima rada.
Pojasnio je da iako u kazalištu “Planet Art” glumci nastupaju projektno, svejedno su uspjeli ostvarite neke od amblematskih uloga, često nagrađivanih. Istaknuo je kako kazalište ima predstave koje traju svih 20 godina, neke se prikazuju 12 godina, a postoji interes i za vraćanje nekih predstava koje više ne igraju.
Torjanac je kazao i da je “Planet Art” popularizirao dramsko kazalište u Hrvatskoj kao i da to smatra velikim uspjehom.
U razgovoru s glumcima razgovaralo se o pitanjima koja muče nezavisnu kazališnu scenu, ali i hrvatsko kazalište općenito te je upozoreno na skupe najmove prostora.
Dani “Planet Arta”, kojima će se obilježiti 20 godina rada, održat će se tako u zagrebačkom Histrionskom domu od 22. do 31. siječnja kada će se izvesti sve aktivne predstave. Većina naslova “Planet Arta” izvedena je sto puta, predstave su izvedene ukupno oko 1800 puta, pogledalo ih je više od pola milijuna gledatelja u Hrvatskoj i regiji te su nagrađene s 50 domaćih i međunarodnih relevantnih kazališnih nagrada.
Osim Torjanca, na sastanku u Uredu predsjednika Republike bili su glumci koji su nastupali u predstavama kazališta: Lela Ljerka Margitić, Gordana Gadžić, Marina Uroić, Anja Šovagović Despot, Jasna Bilušić, Natalija Đorđević, Aida Bukvić, Nataša Janjić Medančić, Petra Kurtela, Nancy Abdel Sakhi, Branko Vodeničar, Miroslav Perica, Slavko Juraga, Darko Crnčević, Milorad Stranić, Luka Dragić, Franjo Dijak, Filip Juričić, Janko Popović Volarić, Robert Kurbaša i Paško Vukasović.




