Saborski zastupnik romske nacionalne manjine Veljko Kajtazi u četvrtak je najavio u četvrtak veliku međunarodnu konferenciju o položaju Romkinja koja će se krajem studenog održati u Zagrebu, a kojom se želi unaprijediti politički, socijalni i ekonomski status Romkinja.
„Kontekst u kojem se konferencija odvija je nepovoljan jer, pored toga što je romska zajednica jedna od najdiskriminiranijih društvenih skupina u Europi, pitanje njenog političkog, socijalnog i ekonomskog statusa još je više stavljeno na stranu uslijed drugih globalnih pitanja”, rekao je Kajtazi na konferenciji za novinare u Zagrebu.
Zagrebačka konferencija o Romkinjama naslanja se na dosadašnje skupove Romkinja koji se održavaju zadnjih 30 godina. Cijenimo taj dosadašnji rad te smatramo da preostaje veliki prostor za daljnju borbu za prava Romkinja i prava romske zajednice ukupno, dodao je.
Međunarodna konferencija na kojoj će se okupiti 50-ak Romkinja iz 19 zemalja Europe održat će se u Zagrebu od 25. do 28. studenog u organizaciji Saveza Kali Sara i Europske komisije.
Kajtazi je upozorio da iza konferencija obično ostaju dokumenti i deklaracije, ali izostaje njihova provedba. Stoga se konferencija Romkinja u Zagrebu organizira s nastojanjima da se mijenjaju društveno-politički i ekonomski položaj Romkinja i pristupi iz smjera koji će okupljati i povezivati romske ženske organizacije s centrima političkog odlučivanja i ekonomske raspodjele ne europskoj razini, poručio je.
„Veći fokus treba stavljati na specifičnost položaja Romkinja i na konkretnu provedbu strateških dokumenata jer prava i potrebe Romkinja trebaju biti što vidljiviji te da se unapređivanje položaja Romkinja i Roma nalazi u središtu političkih odlučivanja”, zaključio je Kajtazi.
Zamjenica voditeljice predstavništva Europske komisije Andrea Čović Vidović podsjetila je na dva strateška dokumenta koja je osmislila Europska komisija i koji vrijede u svim državama članicama EU – Strategija za inkluziju Roma do 2030. i Mapu puta, za ravnopravnost na europskoj razini. „Iznimno nam je važna ravnopravnost muškaraca i žena, a kada je riječ o Romkinjama govorimo, nažalost, o dvostrukoj diskriminaciji s obzirom na to da su i žene i Romkinje”, poručila je, u nadi da će zagrebačka konferencija iznjedriti rješenja za te probleme.
Navela je i da je cilj Strategije za inkluziju Roma do 2030. da u svakoj državi članici bude najmanje 45 posto zaposlenih Romkinja.
Čelnica Saveza Kali Sara i inicijatorica konferencije Suzana Krčmar također je naglasila da postoji jako puno dokumenata koje se tiču Romkinja i romske populacije, ali izostaju rezultati i postavljeni ciljevi.
„Krajnji cilj je da na europskoj razini postoji mjerodavan ured koji će raditi u suradnji s lokalnim samoupravama, ministarstvima, državama koje su voljne raditi na obrazovanju Romkinja poslije kojeg bi dobile posao. Nažalost, svjedoci smo da obrazovane Romkinje ne mogu dobiti posao prvenstveno zato što su Romkinje i vjerujem da ćemo postići taj cilj te da neće sve završiti na konferenciji nego i da nakon nje idemo dalje. Vjerujem da ćemo u tome i uspjeti”, zaključila je Krčmar.
Kajtazi je još kazao da međunarodna konferencija o Romkinjama ima, osim njegove, potporu i Europske komisije, Europskog parlamenta, Vladina Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Agencije za elektroničke medije i Janafa.





