Danas je kandidat za zamjenika gradonačelnika Marko Katanović (SDP) predstavio prvi dio programa Gradske organizacije SDP-a za predstojeće lokalne izbore. Kandidat za gradonačelnika Križevaca je nezavisni Hrvoje Seleš.

Katanović je istaknuo kako u SDP-u smatraju da je pred građane potrebno izaći s jasnim komuniciranjem i jasnim političkim ciljevima bez populističkih obećanja koja nisu realna, ne doprinose socijalnoj inkluziji i dodatno polariziraju društvo.

“Kao socijaldemokratska partija, kojoj je briga za čovjeka i njegovu dobrobit u temeljima političkog djelovanja, dužni smo progovoriti o onima kojima je posebno teško, o umirovljenicima, osobama s invaliditetom, ranjivim skupinama, braniteljima i svakom čovjeku koji je na bilo koji način marginaliziran i stavljen po strani. Mi šaljemo jasnu poruku – u Križevcima nitko ne smije biti ostavljen niti prepušten sam sebi. Zato služi zajednica, da se u solidarnosti ujedini za one sugrađane kojima život nije pružio puno prilika, ali oni moraju znati da je njihova najveća prilika ljubav i blizina križevačke zajednice i sposobnost politike da im pomogne u nezavidnim životnim situacijama.

Zato mi je drago da prvi dio programa pod nazivom „Solidarni Križevci“ predstavljamo baš na Međunarodni dan žena, dan koji je simbol borbe za ravnopravnost. Žene su stoljećima pokretale inicijative za demokratizaciju društva i za borbu za njihova prava. U današnje vrijeme, kada globalni svijet napušta postojeću arhitekturu podjele moći, borba za ljudska prava, između ostalog i prava žena postaje ponovno borba za ljudsko dostojanstvo. Sve ono što su žene do danas izborile, možda će ponovo doći u pitanje, a tome se mi kao moderna stranka lijevog centra moramo oštro suprotstaviti. Žena ne smije biti drugotna, kako nam poručuju takozvani molitelji, žena će biti ravnopravna i u Hrvatskoj i u Križevcima i od toga nećemo odustati. Zato još jednom svim ženama, našim bakama, majkama, djevojkama, sestrama – čestitam Međunarodni dan žena uz poruku kako nikada neće biti same u ostvarivanju pune ravnopravnosti”, poručio je Marko Katanović i pobrojao neke točke programa.

“Cilj je omogućiti građanima kvalitetnu zdravstvenu zaštitu kroz osiguranje zdravstvenih stručnjaka s ulaganjima u prostore i opremu u zdravstvu, podrška uređenju i izgradnji prostora u Domu zdravlja Križevci s ulaganjem u specijaliziranu opremu i uređaje, sufinanciranje troškova zdravstvenih stručnjaka – specijalista kojih, prema standardu, nedostaje u Domu zdravlja i  sufinanciranje stručnjaka u radu na mentalnom zdravlju djece, mladih i odraslih osoba.

Svjesni smo da nam nedostaje liječnika i da se već 20-ak godina po tom pitanju ništa nije radilo, pogotovo na razini Županije čija je to primarna briga. Gradovi poput Križevaca nemaju luksuz stajati po strani, moramo se pokrenuti ukoliko želimo imati adekvatnu zdravstvenu skrb, a pogotovo skrb za djecu. Suradnjom sa novom županijskom vlasti omogućit ćemo Križevčankama i Križevčanima adekvatnu zdravstvenu skrb – kazao je Katanović i osvrnuo se na solidarnost i brigu o osobama slabijeg imovnog stanja, mladim obiteljima i umirovljenicima.

“Cilj je organizirano brinuti i osigurati sredstva za pomoć osobama slabijeg imovinskog stanja i umirovljenicima, mladim obiteljima i obiteljima u stanju socijalnih potreba. Treba i podrška Županiji kroz sufinanciranje programa pomoći brige za starije osobe i umirovljenike. Potrebna je financijska i druga pomoć za starije i nemoćne osobe, a potrebne su i božićnice i uskrsnice kao pomoć umirovljenicima prema kriteriju visine mirovine – rekao je i napomenuo kako je važna pomoć osobama i obiteljima u stanju socijalnih potreba, obiteljima osoba s palijativnom skrbi, žrtvama obiteljskog nasilja, uređenje gradskih stambenih prostora za socijalne potrebe, uređenje stanova u stambenoj zgradi bivše vojarne za mlade obitelji i deficitarne kadrove i podrška volonterskom humanitarnom radu, uz osiguranje materijalnih resursa.

Katanović se osvrnuo na branitelje i civilno društvo. “Cilj je omogućiti braniteljima i udrugama civilnog društva iskazivanje njihovih aktivnosti i programa u zajednici, pomoć u organizaciji i financiranju sudjelovanja branitelja u obilježavanju obljetnica iz Domovinskog rata, pomoć braniteljima slabijeg imovinskog stanja i podrška ostalim udrugama civilnog društva.
Iako su udruge branitelja često predmet političkog inženjeringa i manipulacija vladajuće stranke, branitelje moramo poštovati zbog onoga što su dali domovini, a ne po tome kojoj stranci pripadaju. SDP-u su svi istinski branitelji heroji i mi ih doživljavamo kao ljude koji zaslužuju svako priznanje zbog hrabrosti i odlučnosti u vremenima kada se stvarala država.
Civilno društvo jamac je pluralnosti i demokratskih vrijednosti u Križevcima. Udruge civilnog društva posebno ćemo vrednovati kroz njihov rad i doprinos različitosti mišljenja i djelovanja. Želimo stvoriti pozitivno okruženje za razmjenu mišljenja i stvaranja pozitivne dinamike u radu udruga. U tome će udruge imati našu svesrdnu podršku.

Zajednica je snažna onoliko koliko jedni druge podržavamo. Želimo graditi Križevce u kojima među građanima živi aktivna solidarnost, gdje brinemo jedni o drugima i gdje najslabije među nama kolektivno čuvamo. Kad promičemo solidarnost među Križevčankama i Križevčanima, stvaramo sigurno i životno ugodno okruženje za sve. Bilo da živimo u gradu ili na selu, jednake prilike i uključivost bit će okosnica našeg djelovanja kao najveće stranke lijevog centra. U Križevcima se nitko ne smije osjećati izolirano i napušteno, svaki građanin ima pravo na dostojanstven život – zaključio je Marko Katanović koji je još jednom čestitao Međunarodni dan žena i s član0vima i simpatizerima ženama podijelio cvijeće.

Spomenimo i da je Katanović odgovarajući na pitanja novinara rekao kako Mladen Kešer radi neki svoj projekt. -Predsjedništvo i Gradski odbor SDP-a donijeli su jednoglasnu odluku o pokretanju stegovnog postupka protiv ovakvog djelovanja. Čekamo konačnu odluku nacionalnog SDP-a i s gospodinom Kešerom se nećemo baviti. Žalosti me samo što nelegalno uzima podatke od građana, a ti podaci će biti iskorišteni u njegovoj kampanji. Referendum mu je od početka pao u vodu, a nama je bitno da predstavljamo projekte i da vodimo pozitivnu i afirmativnu kampanju – rekao je Katanović.

Dsc 2243 Dsc 2247 Dsc 2249 Dsc 2251 Dsc 2256 Dsc 2259 Dsc 2264 Dsc 2266 Dsc 2275 Dsc 2277 Dsc 2278 Dsc 2282 Dsc 2283 Dsc 2295 Dsc 2296 Dsc 2317 Dsc 2321 Dsc 2326 Dsc 2339 Dsc 2347 Dsc 2356 Dsc 2365 Dsc 2378 Dsc 2400 Dsc 2410 Dsc 2411