Radove na dogradnji Osnovne škole Borovje koji će joj omogućiti nastavu u jednoj smjeni vrijedne 5,4 milijuna eura od čega je 4,93 milijuna eura osigurano iz EU-a (NPOO) u četvrtak su otvorili ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs i gradonačelnik Tomislav Tomašević.

Tomašević je rekao da će radovi trajati oko godinu dana, nastava će se do kraja ove školske godine odvijati u toj školi, a onda će se vidjeti je li moguće da se i nastavi.

Dogradit će se 2000 četvornih metara prostora čime će se dobiti 10 novih učionica koje će omogućiti da svi učenici, njih više od 500, bude u jednoj smjeni. Škola će dobiti i popratne prostorije koje su potrebne za osiguravanje toplih obroka.

Što se tiče NPOO (Nacionalni plan oporavka i otpornosti) projekata, Tomašević je rekao da je Ministarstvu predano 16 projekata škola i šest sportskih dvorana te da je još puno projekata u fazi pripreme i projektiranja jer im je zajednički cilj jednosmjenska nastava u Zagrebu.

Istaknuo je da je u ovom mandatu uloženo oko 275 milijuna eura iz različitih izvora u obnovu, dogradnju i izgradnju škola u Zagrebu. Do sada je završeno 18 projekata ukupne vrijednosti 182 milijuna eura. Rekao je da imaju još pet projekata vrijednih 62 milijuna eura, a u fazi javne nabave su još dva velika projekta – dogradnja Osnovne škole Stjepana Bencekovića i izgradnja nove osnovne škole u Laništu.

Rekao je i da su u odnosu na 2021. pet puta povećali iznos za investicijsko ulaganje za sve zagrebačke škole.

Fuchs: Sva djeca u jednosmjenskoj nastavi do 2027./28.

Ministar Fuchs istaknuo je da je polaganje kamena temeljca za dogradnju Osnovne škole Borovje, upravo ono što su si u Vladi zacrtali kada su predlagali proračun za reformu obrazovnog sustava u RH kroz NPOO.

“Što se tiče škola i sportskih dvorana osigurali smo preko milijardu i 300 milijuna eura. A još jednim pozivom koji će uslijediti kroz dva mjeseca za uređenje unutarnjeg prostora škola – kuhinja i blagovaonica, ta ukupna sredstva popet će se na milijardu i pol”, istaknuo je ministar Fuchs.

Poručio je da se to intenzivno realizira kako bi sva djeca u Hrvatskoj pohađala školu u jednoj smjeni i da do školske godine 2027./2028. završe taj investicijski ciklus. To je, kako je rekao, osnovni preduvjet da bi se moglo preći u cjelodnevnu školu, koja se trenutno provodi u 62 škole.

Fuchs je istaknuo da s obzirom na izdane suglasnosti, 89 posto škola u Hrvatskoj radit će u jednoj smjeni, a ostalo im je još oko 15 posto škola za koje treba izdati suglasnosti, a one su uglavnom u Zagrebu, Splitu i Rijeci i generiraju veliki broj učenika. Nada se da će ti gradovi uložiti maksimalni napor kako bi ubrzali potrebne procedure za realizaciju tih projekata. U Zagrebu su, kaže, izdane suglasnosti za preko 10-ak škola.

Istaknuo je i da su i s vrtićima na “izvrsnoj razini realizacije” te može sigurno reći da će u Hrvatskoj 2030. svako dijete imati mjesto u dječjem vrtiću.

Tomašević je u izjavi novinarima oštro osudio jučerašnji incident u jednoj zagrebačkoj osnovnoj školi gdje je roditelj pretukao zaštitara koji je navodno uznemiravao učenice. Svjesni su, kaže, da zaštitari nisu najbolje rješenje nego su to novi zaposlenici za sigurnost u školama. Time se bavi Ministarstvo i rečeno je da bi to trebalo biti gotovo do početka sljedeće školske godine, rekao je Tomašević.

Ministar Fuchs poručio je da na rješenju Povjerenstvo radi vrlo intenzivno, radi se i sigurnosna procjena škola, a vrlo brzo bit će objavljen i Pravilnik zaduženja i zapošljavanja tih ljudi. “Ključ priče u ovom trenutku je zaključavanje škola koje se treba primjenjivati i primjenjuje se na razini cijele Hrvatske”, poručio je.