Od uvođenja broja 112 u Hrvatskoj 11. veljače 2005. na jedinstveni telefon za hitne službe primjeno je preko 37 milijuna poziva, doznaje se u Ravnateljstvu civilne zaštite koje će 20. godišnjicu broja 112 u Hrvatskoj obilježiti nizom aktivnosti.
S ciljem podizanja svijesti o broju 112 Ravnateljstvo civilne zaštite u utorak organizira dane otvorenih vrata u županijskim centrima, simulacijsko-komunikacijske vježbe, edukacije o tom broju i radu hitnih službi, a logo jedinstvenog broja za hitne službe zasvijetlit će i na zagrebačkim fontanama.
Od 37 milijuna primljenih poziva njih nešto više od 18,9 milijuna ili gotovo 51 posto bili su pozivi temeljem kojih su zatražene intervencije hitnih i drugih nadležnih službi te potencijalno operativnih snaga sustava civilne zaštite.
Sustav 112 u Hrvatskoj čini dvadeset županijskih centara koji zaprimaju hitne pozive i djeluju kao jedinstveni operativno-komunikacijski centri za sve vrste hitnih situacija.
Putem broja 112 zaprimaju se sve vrste hitnih poziva, a u skladu s utvrđenim procedurama (standardnim operativnim postupcima, komunikacijskim protokolima, uputama i drugim operativnim dokumentima) pozivi se prosljeđuju u teritorijalno i strukovno nadležne prijavno-dojavne jedinice hitnih, spasilačkih i drugih službi ili im se temeljem dojave informacije prenose.
Prema potrebi županijski centri 112 aktiviraju i druge operativne snage iz sustava, kažu u Ravnateljstvu civilne zaštite
Dodaju da sustav 112 nema vlastite operativne snage na terenu, ali sa svojim informacijskim i komunikacijskim resursima, poznavanjem nadležnosti i procedura u hitnim situacijama te ažurnim bazama podataka o hitnim službama i ostalim operativnim snagama čini okosnicu informacijskog i komunikacijskog sustava civilne zaštite.
Sustav 112 zadužen je i za rano upozoravanje i uzbunjivanja stanovništva prilikom nastanka ili prijetnje od nastanka velike nesreće ili katastrofe putem Sustava za rano upozoravanje i upravljanje krizama (SRUUK) koji je u uporabi od kolovoza 2023.
U prošloj godini kroz taj je sustav poslano ukupno devet poruka koje su upozoravale na krizne situacije od vremenskih nepogoda i uklanjanja minsko-eksplozivnih sredstava do opasnost od širenja štetnih plinova usred požara na deponiju plastike.