Klinički bolnički centar Rijeka uvodi program rane i individualizirane rehabilitacije bolesnica s rakom dojke, koji je interdisciplinaran te uključuje tjelovježbu, fizikalne terapije, prehrambeno savjetovalište, dostupnost svih konzilijarnih savjeta, uključujući praćenje kroničnih bolesti.
To je prvi takav program u Hrvatskoj a uključuje sve pacijentice s rakom dojke koje počinju bilo koji oblik liječenja u Klinici za tumore KBC-a Rijeka, rečeno je na konferenciji za novinare u srijedu.
Ravnatelj KBC-a Alen Ružić rekao je da je individualizirana rehabilitacija najbolji put ka ugodnijem, normalnijem i ispunjenom životu. Program je interdisciplinaran te uključuje tjelovježbu, fizikalne terapije, prehrambeno savjetovalište, dostupnost svih konzilijarnih savjeta, uključujući praćenje kroničnih bolesti.
Dodao je kako su u toj ustanovi posljednjih nekoliko godina učinili niz iskoraka radi kvalitetnije i dostupnije dijagnostike i liječenja. Osim novih lijekova uvedeni su koordinatori za onkološke bolesnike, koji ih prate u dijagnostičkim i terapijskim postupcima.
U funkciji je prvi od tri najsuvremenija linearna akceleratora, još dva se pripremaju za rad, pa će sva tri biti u funkciji do ljeta ove godine, najavio je Ružić. Također, dovršava se pogon za centralnu pripremu parenteralnih pripravaka.
Predstojnica Klinike za tumore Ivana Mikolašević podsjetila je da onkološke bolesti postaju sve više kronične te zahtijevaju interdisciplinarni pristup. Zbog toga u klinici djeluje niz multidisciplinarnih specijalističkih ambulanti, a u program je uključeno više od 30 djelatnika KBC-a Rijeka. Također surađuju sa udrugom Srce za nju, savjetnicom za kulinarstvo Anom Ugarković i kineziologom Marijem Mlinarićem.
“Maksimalno se prilagođavamo pacijentima. Dnevna bolnica jedina u Hrvatskoj radi do 21 sat, a do tog vremena je moguće i zračenje”, istaknula je Mikolašević.
Voditeljica programa Iva Skočilić naglašava kako je važno da postupak rehabilitacije počne što je prije, a naglasak je na tjelesnoj aktivnosti, kvalitetnoj prehrani zbog održavanja optimalne tjelesne mase te psihološkom pristupu odnosno usvajanju tehnika upravljanja stresom.
Bitno je i rano prepoznavanje nuspojava terapija, te briga o pacijenticama u predmenopauznoj dobi, kako bi se očuvala njihova plodnost, rekla je Skočilić.
Program predviđa da se pacijentice nakon prvog pregleda upućuje u savjetovalište te subspecijalistima, a obavit će i fizijatrijski pregled kako bi se utvrdila razina potrebe za tjelesnom aktivnošću. U pripremi je i mobilna aplikacija za korisnice programa.