Biti vegan ili aktivist za prava životinja u neveganskom svijetu, u kojemu se normalizira ubijanje milijarda životinja godišnje, donosi sa sobom brojne izazove i stresove. Zbog svojih stavova i ustrajnosti u borbi protiv društveno i kulturno uvjetovane neosjetljivosti prema životinjama, koje većina smatra hranom, vegani i aktivisti često se bore s nerazumijevanjem okoline.
Ponekad im je teško voditi razgovore o veganstvu s drugom stranom, a pogotovo u slučaju kada se na „drugoj strani” nalaze njima bliske osobe: partneri, prijatelji ili članovi obitelji. Problemi u komunikaciji mogu dovesti do osjećaja nemoći, pa čak i do frustracije.
U nekim slučajevima, samo spominjanje veganstva dovoljno je da izazove defenzivnu reakciju u nevegana, a kada govornik podijeli nekoliko činjenica o koristima tog suosjećajnog načina života, bude proglašen „dosadnim veganom koji propovijeda”. Razlog zašto su obrambene reakcije tako česte u razgovorima o veganstvu, kako stoji na stranici Centra za učinkovito vegansko zagovaranje (CEVA), leži u karnizmu, odnosno u nevidljivu sustavu uvjerenja koji nas uvjetuje da jedemo samo određene životinje.
Utemeljiteljica termina karnizam, osnivačica i predsjednica udruge Beyond Carnism Melanie Joy, čiji je projekt CEVA, dolazi u subotu 8. veljače 2025. u prostor Prijatelja životinja (Jurišićeva 25, Zagreb) održati trening namijenjen aktivistima koji se bore za prava životinja. Radionica će trajati od 9 do 16 sati, a sve polaznike očekuje i topli obrok. Sudjelovati je moguće samo uz ispunjenu prijavnicu, kojoj svi mogu pristupiti na www.prijatelji-zivotinja.hr.
Ugledna psihologinja Melanie Joy termin karnizam uvela je u knjizi „Zašto volimo pse, jedemo svinje i nosimo krave: Uvod u karnizam”: „Na jedenje mesa ne gledamo kao što gledamo na vegetarijanstvo – kao izbor utemeljen na skupu pretpostavki o nama samima, našemu svijetu i životinjama. Štoviše, to doživljavamo kao nešto dano, kao najprirodniju stvar, kao nešto što je jednostavno tako. Jedemo životinje bez razmišljanja o tome što radimo i zašto jer je sustav vjerovanja koji to podržava nevidljiv. Taj nevidljivi sustav vjerovanja ono je što nazivam karnizam.” Ta revolucionarna knjiga već više od 15 godina izaziva čitatelje ne samo da stoje iza svojih izbora svaki put kada jedu hranu životinjskog podrijetla nego i da zauvijek promijene način razmišljanja o hrani.
Melanie Joy, nakon što je utemeljila psihologiju karnizma, promijenila je stavove tisuća ljudi pomažući im osvijestiti kako društvene norme utječu na prehrambene navike, a sada, kao predstavnica CEVA-e, nastoji veganima olakšati probleme u komunikaciji, učinkovito zagovarati suosjećanje prema životinjama uz način koji stvara osjećaj povezanosti s govornikom, poticati suosjećanje i prakticirati održivi aktivizam.
„Nakon dvije godine čekanja, presretni smo što imamo priliku pozvati vas na druženje uz edukaciju s Melanie Joy. Dobro došli su svi oni strastveni u promicanju veganstva te oni koji žele više naučiti o uspješnom zagovaranju prava životinja. Ovo će biti izvrsno druženje svih onih koji žele saznati kako s drugima učinkovito dijeliti informacije o veganstvu, pokretu empatije koji istodobno promiče suosjećanje prema životinjama, štiti okoliš i poboljšava zdravlje”, navode Prijatelji životinja, ponosni što će na ovom događaju okupiti brojne istomišljenike iz cijele regije.
Melanie Joy nagrađivana je autorica još šest knjiga, međunarodno priznata govornica i edukatorica, koja je svoje ideje predstavila u pedeset zemalja na šest kontinenata. Njezin rad predstavljali su mediji diljem svijeta uključujući The New York Times, BBC, NPR i ABC Australija. Dobitnica je nagrade Ahimsa, koju su ranije primili Dalaj Lama i Nelson Mandela, za svoj rad na globalnom nenasilju, a primila je i Peter Singer Prize i Empty Cages Prize za razvoj strategija usmjerenih na smanjenje patnje životinja.