U povodu Međunarodnog dana obrazovanja, Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja u petak je upozorio na ključne izazove u sustavu obrazovanja i znanosti, a kao tri glavna problema navode Zakon o plaćama, koeficijente radnih mjesta i reformu strukovnog obrazovanja.
“Ocjenjivanje radnika, uvedeno novim Zakonom o plaćama, nije samo nepotrebno, nego i neprovedivo te štetno za sustav obrazovanja i znanosti”, stoji u priopćenju tog sindikata kojeg su podržali i Školski sindikat Preporod i Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske. Naglašavaju da su Vladu više puta upozorili na neprihvatljivost tog modela, no problem još uvijek nije riješen.
Ukazali su i na potrebu povećanja koeficijenata radnih mjesta u obrazovanju i znanosti, koji, kako tvrde, trenutno ne uvažavaju složenost posla, odgovornost i stručnu spremu. Iako su zahtjevi za korekcijom već upućeni nadležnom Vijeću, konkretnih rezultata nema.
Posebnu zabrinutost izazvala je reforma strukovnog obrazovanja, za koju sindikati smatraju da nije dovoljno pripremljena. Kažu kako će uvođenje modularne nastave negativno utjecati na razinu znanja i organizaciju nastavnog procesa. “Ovako postavljena reforma može dovesti do smanjenja kvalitete obrazovanja i stvoriti dugoročne probleme za nastavnike i učenike”, upozorili su.
Unatoč problemima, sindikati su pozdravili ulaganja u obrazovnu infrastrukturu, ali su poručili da će ta ulaganja opravdati očekivanja samo ako se poboljša status radnika i osigura bolja priprema učenika za nastavak školovanja ili ulazak na tržište rada.
“Pozivamo državne i prosvjetne vlasti da u suradnji sa sindikatima, strukovnim udrugama i svim relevantnim dionicima poduzmu dodatne napore kako bi riješili probleme na koje ukazujemo”, poručili su.
Međunarodni dan obrazovanja obilježava se odlukom Opće skupštine UN-a od 2018. godine.