Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić istaknuo je u utorak u Osijeku da se postojeći pozitivni trendovi na tržištu rada ne mogu nastaviti bez socijalnog dijaloga.

Na otvorenju konferencije “Promocija socijalnog partnerstva i jačanje socijalnog dijaloga“, povodom obilježavanja Dana socijalnog partnerstva, Piletić je podsjetio da je 1994. formirano Gospodarsko-socijalno vijeće (GSV) kao tripartitno tijelo suradnje Vlade, poslodavaca i sindikata kako bi hrvatsko društvo dobilo kvalitetnije zakone, pravilnike i provedbene akte te u konačnici bolje tržište rada.

Socijalni dijalog je “složen i mukotrpan”, ali daje rezultate jer je u posljednjih osam godina prosječna plaća u Hrvatskoj porasla za više od 600 eura, a suradnjom sindikata, poslodavaca i Vlade ugovorena su brojna prava, koja do tada nisu bila propisana ili konzumirana, rekao je.

Smatra da tržište rada ima kvalitetne i dobre rezultate, odnosno nikad veću zaposlenost, nikad manju nezaposlenost te nikad veće plaće i ubrzani rast, u odnosu prema našim zapadnim susjedima.

Još 2016. hrvatska prosječna plaća bila je 73 posto prosječne plaće u Sloveniji, a danas je više od 90 posto. S tim tempom kao društvo napredujemo ubrzanim stopama rasta, unatoč svim izazovima, ustvrdio je ministar Piletić.

Naglasio je da je poruka s konferencije ta da je socijalni dijalog u današnjem društvu neizbježan, koliko god nekada bilo nezadovoljstva ili nerazumijevanja u odnosima socijalnih partnera.

Predsjednica Matice hrvatskih sindikata i dopredsjednica GSV-a Sanja Šprem kazala je da postoji razlika između socijalnog dijaloga i socijalnog partnerstva.

Socijalni dijalog, nadograđen uvažavanjem svih krucijalnih faktora, postaje socijalno partnerstvo, a tome svi težimo, dodala je Šprem.

Šprem: Težimo tome da socijalni dijalog postane socijalno partnerstvo

Glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Irena Weber kazala je da ta jedina reprezentativna poslodavačka udruga, u suradnji sa socijalnim partnerima, stalno radi na poboljšanju poslovnog okruženja u Hrvatskoj te se zalaže za politike koje će omogućiti snažniji gospodarski rast.

Nama je socijalni dijalog na platformi GSV-a iznimno važan i tu smo već višestruko potvrdili da zakonodavna procedura, u kojoj Vlada pravodobno uključuje socijalne partnere, rezultira kvalitetnim i provedivim zakonskim rješenjima, rekla je.

Komentirajući najavljeni bojkot trgovina 24. siječnja Weber je kazala da je u svakoj situaciji u životu moguće izvući jedan ili dva primjera, pa onda generalizirati, što nije ispravno te da financijska izvješća, na razini sektora, pokazuju da se trgovačke marže nisu mijenjale.

Sigurno je da nikome nije ugodno već nekoliko godina gledati rast cijena, ali to nije rezultat rasta marži, već puno kompleksnijeg sklopa činjenica i okolnosti, od rasta svih inputa, proizvođačkih i poljoprivrednih cijena, cijena rada, energije, distribucije i logistike, pa do poreznog sustava. Međutim, sve to djeluje ciklički i proinflatorno, ustvrdila je.

Rekla je i da ne očekuje štetu za trgovačke lance, ako se bojkot stvarno i dogodi.

Na konferenciji “Promocija socijalnog partnerstva i jačanje socijalnog dijaloga“ u Osijeku govorit će se, uz ostalo, o primjerima dobre prakse u radu županijskih GSV-a te korištenju novčanih sredstava Europskog socijalnog fonda.