Krajnji rok za polaganje prisege novog starog predsjednika Republike Zorana Milanovića, koji je s gotovo 75 posto glasova uvjerljivo pobijedio na predsjedničkim izborima, jest 18. veljače, no zasad još nije poznat točan datum i mjesto gdje će se svečanost inauguracije održati.

Prvi mandat predsjednika Milanovića istječe 19. veljače, a iz Ureda predsjednika o detaljima inauguracije još ne žele govoriti.

Poznato je da inauguraciji neće prisustvovati predsjednik Sabora Gordan Jandroković i predsjednik Vlade Andrej Plenković. zbog, kako je objasnio premijer, Milanovićevog “flagrantnog kršenja Ustava”.

U medijima su se pojavile špekulacije da bi Milanović ceremoniju svoje druge i posljednje inauguracije ovaj put mogao održati na Trgu svetoga Marka, kao što su to napravili svi njegovi prethodnici, ali i glavnom zagrebačkom – Trgu bana Jelačića.

Također se nagađa da bi inauguracija mogla biti održana nekoliko dana prije krajnjeg roka, odnosno 18. veljače.

Prisega se polaže pred predsjednikom Ustavnog suda, a tekst prisege definiran je Zakonom o izboru Predsjednika i glasi: “Prisežem svojom čašću da ću dužnost predsjednika Republike Hrvatske obavljati savjesno i odgovorno, na dobrobit hrvatskog naroda i svih hrvatskih državljana. Kao hrvatski državni poglavar držat ću se Ustava i zakona, brinuti se za poštovanje ustavnopravnog poretka Republike Hrvatske, bdjeti nad urednim i pravednim djelovanjem svih tijela državne vlasti, čuvati nezavisnost, opstojnosti i jedinstvenost države Hrvatske. Tako mi Bog pomogao”.

Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović, koji je više puta bio u verbalnom sukobu s Milanovićem, izjavio je prethodnih dana da je spreman na dogovor oko ceremonije inauguracije i polaganja prisege.

Milanovićeva prva predsjednička inauguracija održala se 18. veljače u Uredu predsjednika. Bila je prva koja nije održana na Markovu trgu, a na njoj je bilo najmanje uzvanika.

Prisustvovali su joj suci Ustavnog suda, najviši državni dužnosnici, dvojica bivših predsjednika Stipe Mesić i Ivo Josipović, obitelj te članovi Milanovićeva izbornog stožera.

Na njoj nije bilo predsjednika stranaka, diplomata ni predstavnika crkve.

Inauguracija je započela izvođenjem hrvatske himne koju je otpjevala Josipa Lisac, čija je osebujna izvedba izazvala brojne podvojene reakcije.

Milanović, kao i bivši predsjednici Stjepan Mesić i Ivo Josipović, nije nosio lentu. Nakon polaganja prisege i govora uslijedila je primopredaja dužnosti između Milanovića i dotadašnje predsjednice Grabar-Kitarović.

Svečanost inauguracije bila je ocijenjena primjerenom, uz nizak trošak.

Iako su 2020. na inauguraciji prisustvovali i predsjednik Sabora Gordan Jandroković i premijer Andrej Plenković, premijer je nakon sjednice Predsjedništva i Nacionalnog odbora HDZ-a poručio kako čovjeku koji je kršio Ustav na inauguraciju neće ići niti on ni Jandroković.

“Zauzeli smo stav, nećemo čestitati niti ćemo sebe izlagati, zbog flagrantnog kršenja Ustava, jednoj apsurdnoj situaciji da slušamo Milanovićevu prisegu na Ustav nakon što ga je kršio u bezbroj prilika. Nećemo ići niti ja niti predsjednik Sabora”, poručio je Plenković.

Milanovićevu poruku o suradnji i ispruženoj ruci ne vidi iskrenom, već kao PR gestu.

Jandroković je izjavio kako smatra ispravnim to što ne ide na inauguraciju.

“Respektiramo volju birača i nitko ne vodi u pitanje rezultate izbora, osobno nikada nisam imao problem ni s čestitanjem ni s odlaskom na takve događanje kao što je inauguracija. Uvijek sam učinio ono što sam smatrao ispravnim, tako i ovaj put činim ono što smatram da je u redu”, rekao je Jandroković.

Državno izborno povjerenstvo (DIP) objavilo je da je prema konačnim rezultatima predsjedničkih izbora, koji su održani 12. siječnja, Milanović ponovno izabran za predsjednika s 1.122.859 glasova ili 74,68 posto, dok je njegov protukandidat Dragan Primorac osvojio 380.752 glasova ili 25,32 posto.