Hrvatski ceh zaštitara u petak je dao Strukovnu preporuku za zaštitu škola, sukladno Protokolu o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama Ministarstva znanosti te poručio da su tvrtke privatne zaštite jedine ovlaštene da na stručan i profesionalan način obavljaju poslove zaštite.
“Cilj nam je spriječiti nestručno i protuzakonito obavljanje poslova zaštite koje može donijeti samo još veće nepovjerenje u institucije jer se radi o sigurnosti djece koja su jedan od najosjetljivijih segmenata svakog društva. Smatramo da cjelokupno društvo posebno treba voditi računa o budućim naraštajima i omogućiti im normalno odrastanje u sigurnom okruženju, realizacijom predviđenih mjera i aktivnosti zaštite od strane stručnih i ovlaštenih osoba i kompanija u što kraćem roku”, poručili su u petak iz Hrvatskog ceha zaštitara.
Strukovnom preporukom, ističu, žele informirati sve uključene u provođenje Protokola o kontroli ulaska i izlaska u škole, kako su kompanije privatne zaštite, temeljem zakona i dobivenih javnih ovlasti, jedine ovlaštene da na stručan i profesionalan način obavljaju poslove zaštite.
U te poslove ulaze procjene postojećih stanja i analize rizika temeljem kojih se izrađuju Planovi sigurnosti školskih ustanova i definiraju mjere sigurnosti i zaštite školskih ustanova.
Uz tjelesnu zaštitu, kompanije su ovlaštene i za pružanje te ugradnju tehničke zaštite poput videonadzora, kontrole pristupa i mehaničke zaštite, navode iz Hrvatskog ceha zaštitara.
Kontrola ulaza u škole
U Strukovnim preporukama za zaštitu škola Ceh naglasak stavlja na “kontrolu ulaza u škole koja se treba primjenjivati na svima vratima kroz koje je moguće ući u objekt. Najveći naglasak je na glavnom ulazu u školu koju koriste učenici, zaposlenici i sve osobe koje imaju potrebu ulaska u školu, a prema protokolu se prije toga trebaju najaviti”, ističu u priopćenju.
Ugraditi videointerfon
Dodaju kako je potrebno ugraditi videointerfon kako bi osoba koja dolazi u školu na najavljeni sastanak mogla pozvoniti te da mu nakon video i audio komunikacije i na osnovu toga identifikacije osobe zaposlenik zadužen za otvaranje vrata može i daljinski otvoriti vrata.
Napominju da treba “ugraditi kontrolu ulaza bazirano na RFID karticama”, te da se “koristi zaštićena (kriptirana) tehnologija kartica kao što je Mifare desfire kako ne bi bilo moguće kopiranje kartica.
Ne preporuča se korištenje tipkovnica s PIN-ovima jer se ne može kontrolirati tko je koristio PIN i može se zloupotrijebiti”, kažu iz Hrvatskog ceha zaštitara.
Trebalo bi, dodaju, “ovisno o mogućnosti ugradnje na postojeća vrata koristiti elektromehaničku ili elektromagnetsku bravu jer se u tom slučaju vrata svaki put kad se zatvore i zaključaju”.
Ako nije moguća ugradnja elektrobrave može se koristiti elektroprihvatnik koji će držati vrata zatvorenim u radno vrijeme, a izvan radnog vremena je potrebno dodatno vrata i mehanički zaključati.
Videonadzor
Preporuka je u uvođenje videonadzora, tj. zaštititi kamerama sve kritične točke oko i unutar škole, a koje se određuju na temelju prosudbe ugroženosti.
Među ostalim preporukama za zaštitu školskih objekata navodi se da bi “škole izvan radnog vremena trebale imati protuprovalnu zaštitu za sve prostore dostupne izvana s dojavom na ovlaštenu zaštitarsku tvrtku”.
Spajanjem na dojavne centre zaštitarskih tvrtki osigurava se pouzdanost i pravovremena reakcija 24 sata dnevno, a koja u slučaju potrebe na intervenciju šalje policiju i interventnu ekipu zaštitarske tvrtke, kažu iz Ceha zaštitara. Dodaju kako je moguće omogućiti pristup video nadzoru na koji bi se zaštitarska tvrtka mogla spajati u svrhu video verifikacije alarmnog događaja.
“Svakako je preporuka da škole imaju ugrađen sustav dojave požara. Preporuka je ugradnja detektora pušenja, cigareta i vape uređaja, ali i THC-a u prostore u kojima učenici obično puše”, navodi, uz ostalo, Hrvatski ceh zaštitara u Strukovnim preporukama za zaštitu škola.