Hrvatski športski muzej zaprimio je vrijedne donacije četvorice rukometnih velikana u povodu Svjetskog rukometnog prvenstva koje se igra i u Hrvatskoj i 30. obljetnice prve velike rukometne medalje Hrvatskoj na međunarodnim natjecanjima, srebra na SP-u u na Islandu.
Izbornici Zdravko Zovko i Lino Červar te igrači Ivano Balić i Vlado Šola darovali su predmete koji govore o sportu ‘iz prvog lica’ te ukazuju na njihove velike doprinose sportskim uspjesima, igračke i trenerske uloge.
Ta građa postaje dio najvrijednije hrvatske baštine o kojoj skrbi Hrvatski športski muzej, koji će vrata svojeg prvog stalnog postava za javnost otvoriti ove godine, izvijestili su iz tog muzeja.
Zovkova građa datira još iz 1984. kad je bio član državne reprezentacije pobjednika na OI u Los Angelesu, a obuhvaća tekstil, fotografije i memorabilije iz vremena prvih i do danas jedinih titula klupskih prvaka Europe 1992. i 1993. s RK Zagreb, te s islandskog SP-a 1995.
Červar je dao majice, trenirke i jaknu koje je nosio na putu do ‘zlata iz inata’, te šalicu sa svojim likom, zviždaljku i krunicu koju je držao na utakmicama.
Balić, jedan od naših najboljih igrača svih vremena, dao je dres i tenisice s OI u Londonu 2012. i pokal primljen za najboljeg igrača svijeta 2006., a vratar Šola velik broj majica u kojima je čuvao mrežu nekad znanih ‘Kauboja’.
Zdravko Zovko rekao je da mu je drago što sa svojim trofejima i sjećanjima može doprinijeti da muzej ima svoju svrhu. “Ja sam sportaš cijeli život i to mi puno znači, isto kao i svaki moj ili uspjeh mojeg tima”, rekao je.
Lino Červar, naš najuspješniji rukometni trener i jedan od najboljih izbornika koje je Hrvatska imala u svim sportovima, smatra kako se mora ostaviti mali kamenčić pored puta kao sjećanje na velebne uspjehe našeg sporta.
Ponosan je i na vođenje reprezentacije koja je u 18 mjeseci od posljednje u Europi postala svjetski i olimpijski prvak. “Jedinstveni podvig u svijetu kolektivnih sportova, nema se što dodati”, zaključio je.
Vlado Šola poručio je da želi da donacija bude izvor inspiracije za mlade sportaše, a Sportski muzej vidi kao najbolje mjesto za očuvanje kolektivnog sjećanja na sportske uspjehe i zajedničke trenutke. “Za mene je osvajanje medalja mnogo više od samog uspjeha na natjecanju, one su simbol predanosti, inspiracije i zajedništva”, rekao je.
U fundusu se već nalazi građa Velimira Kljaića, a s novim donacijama Muzej je znatno obogatio postav koji odražava sjećanje na najznačajnije rezultate najboljih hrvatskih rukometaša u klubovima i u nacionalnom timu.