Svjetski čelnici pozdravili su vijesti o dogovoru o prekidu vatre između Izraela i Hamasa, no upozorili da on mora omogućiti brzo dostavljanje humanitarne pomoći i osigurati trajni mir.
„Mogu objaviti da je postignut dogovor o primirju i taocima između Izraela i Hamasa”, rekao je u Bijeloj kući odlazeći američki predsjednik Joe Biden.
„Borbe u Gazi će se zaustaviti, a taoci će se ubrzo vratiti svojim obiteljima”, dodao je demokrat koji se trenutno obraća o toj temi.
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump na svojoj je društvenoj mreži Truth također objavio dogovor dviju strana i najavio „brzo” oslobađanje taoca.
“Sad kad je postignut dogovor, moj tim za nacionalnu sigurnost će, nastojanjima posebnog izaslanika za Bliski istok Stevea Witkoffa, nastaviti blisko surađivati s Izraelom i našim saveznicima kako bismo osigurali da Gaza više NIKADA ne postane utočište terorista”, napisao je republikanac u odvojenoj objavi.
Dužnosnik Hamasa Sami Abu Zuhri je dogovor prozvao velikom pobjedu koja održava legendu stvorenu kroz postojanost Gaze, njezinih stanovnika i kroz hrabrost njihovog otpora”.
“To je također nova potvrda neuspjeha okupacije da postigne bilo koji od svojih ciljeva”, rekao je.
Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres poručio je da su Ujedinjeni narodi spremni podržati implementaciju dogovora i ubrzati isporuku humanitarne pomoći „nebrojenim Palestincima koji i dalje pate”. Na brzu isporuku humanitarne pomoći pozvao je i Abdel Fatah al-Sisi, predsjednik Egipta, države susjede Pojasu Gaze.
Turski šef diplomacije Hakan Fidan sporazum je proglasio važnim korakom za regionalnu stabilnost, pa najavio da se nastavljaju turski napori prema uspostavi rješenja s dvije države.
Predsjednica Europske komisije Ursula Von der Leyen rekla je kako dogovor „donosi nadu cijeloj regiji gdje ljudi predugo podnose iznimnu patnju”.
„Obje strane moraju u potpunosti implementirati ovaj dogovor koji će biti prva stepenica prema trajnoj stabilnosti u regiji i diplomatskom rješenju sukoba”, dodala je.
Njemačka šefica diplomacija Annalena Baerbock izrazila je nadu da će taoci konačno biti oslobođeni te da će prestati umiranja u Gazi.
„Svi odgovorni sada mora osigurati da se ova prilika iskoristi”.
Britanski premijer Keir Starmer rekao je da je riječ o „davno zakašnjeloj vijesti”, nakon mjeseci krvoprolića i gubitka nebrojenih života.
“Za nedužne Palestince čiji su se domovi preko noći pretvorili u ratnu zonu i mnoge koji su izgubili živote, ovaj prekid vatre mora omogućiti veliko ubrzanje isporuke humanitarne pomoći, tako očajnički potrebne da bi se okončale patnje u Gazi”, rekao je laburist.
„A onda se naša pozornost mora okrenuti tome kako osigurati trajno bolju budućnost za izraelski i palestinski narod – utemeljenu na dvodržavnom rješenju koje će jamčiti sigurnost i stabilnost za Izrael, uz suverenu i održivu državu Palestinu”, zaključio je Britanac.