Koprivničko-križevačka županija u proračunu za ovu godinu osigurala je 140.000 eura za postavljanje fotonaponskih elektrana na školske objekte, a do sada ih je uspjela postaviti na 16 školskih objekata, koji time štede otprilike 50 posto novca za potrošnju struje.
Iako se u Koprivničko-križevačkoj županiji proizvodi otprilike 40 posto domaćeg plina, ona se okreće obnovljivim izvorima energije pa je počela postavljati solarne elektrane na zgrade obrazovnih ustanova.
U protekle tri godine fotonaponske elektrane postavljene su na 16 školskih objekata kojima je osnivač županija, a vrijednost svih projekata iznosi gotovo 620.000 eura.
Prošle godine fotonaponske elektrane dobile su tri osnovne škole u Drnju, Virju i Koprivničkim Bregima. Investicije su vrijedne oko 55.000 eura.
„Radi se o nastavku politike ulaganja u školsku infrastrukturu i energetsku samoodrživost“, izjavio je Hini župan Darko Koren.
Najveća fotonaponska elektrana postavljena je 2023. godine na koprivničkoj Srednjoj školi, koju polazi 1300 učenika, a ravnatelj škole Mario Latin kaže da je više nego očita ušteda na izdvajanju za režije.
Nije svaki mjesec isto, kaže, jer sve ovisi broju sunčanih dana no, godišnja ušteda kreće se otprilike 50 posto u odnosu na dane kad nije bilo fotonaponskih panela.
Ostale škole u kojima se koristi sunčani izvor energije također izdvajaju upola manje novca za struju od energije iz klasičnih izvora, navode iz županije.
Što se tiče srednjih škola, uz koprivničku fotonaponske elektrane postavljene su na Srednjoj školi Ivan Seljanec u Križevcima i na Strukovnoj školi Đurđevac.
Takve elektrane smanjuju financijski trošak za režije i doprinose dobrom financijskom poslovanju ustanova, a dodatni razlog za njihovo postavljanje je pozitivan utjecaj na okoliš. Pomoću njih učenike se educira o važnosti korištenja obnovljivih izvora energije.
Koprivničko-križevačka županija je 2022. godine, među prvima u državi, pokrenula projekt subvencioniranja izgradnje fotonaponskih elektrana na kućanstvima.
Od tada je subvencionirala izgradnju 215 elektrana na obiteljskim kućama ukupne snage preko 1200 kW, za što je izdvojeno 580.000 eura. Time je na području Podravine i Prigorja smanjena emisija CO2 za više od 500 tona godišnje.