“Podravska sudbina – Geneza političkog gubitništva”, knjiga je novinara i povjesničara sa sveučilišnom karijerom Željka Krušelja predstavljena u četvrtak u Koprivnici, a bavi se imenima Podravine s političkim aspiracijama širim od lokalnih, ali prepitomim za političku zbilju.
Knjiga na 164 stranice spominje 180 imena te objašnjava dosege podravske politike u rasponu od čak šest stoljeća, s naglaskom na razdoblje od 20. stoljeća pa sve do naših dana.
Kako je Hini izjavio Krušelj, knjiga nije pisana u formi leksikona, nego je više nalik kriminalističkom romanu. Okosnica su podravski političari od kojih neki zbog osobnih razloga, a drugi zbog okolnosti nisu mogli do kraja realizirati ambicije ili oživotvoriti vizije za koje su se zalagali, kazao je.
No, dodao je, to ne znači da Podravina nije imala političare koji su bili ili jesu nacionalno poznati.
Autorov je analitički pogled usmjeren na osobe čija je ambicija prelazila lokalne okvire i koji su karijeru ostvarili na nacionalnoj razini. Rezultat je njihova djelovanja, neovisno o uloženom trudu, idealima i programima koji su ih vodili, u pravilu bio vrlo skroman. Neki su završili i tragično, što se ponekad prenosilo i na obitelji. Do danas nema podravske političke karijere koja je u cijelosti realizirana. Zato i možemo govoriti o genezi političkog gubitništva, piše izdavač o vrijednom Krušeljevom djelu.
„Podravski političari prepitomi su za političku zbilju u kojoj su se našli ili se nalaze“, kazao je Krušelj na predstavljanju.
Autor je govorio i o višedesetljetnoj političkoj marginalizaciji Podravine, sve do njena ponižavanja i ismijavanja.
Goran Litvan, koji je govorio na predstavljanju knjige, u predgovoru za Krušeljevu knjigu piše: „Podravina nije došla dalje od Pavla Gažija i Josipa Manolića, premda su i njih dvojica na kraju ispali „dudeki“. Na samom predstavljanju kazao je da Koprivnica i Podravina mogu biti zahvalni što u Krušelju imaju izvrsnog kroničara.
Profesor povijesti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu Hrvoje Petrič, koji je i nagovorio autora da se baci u koštac s temom podravskog političara, kazao je da knjiga govori o tome da Podravina zapravo pripada zapadnoeuropskoj ili srednjoeuropskoj političkoj kulturi.
„Stoga se naši političari teško snalaze u hrvatskoj političkoj zbilji“, kazao je Petrič te dodao da su uglavnom nastojali djelovati na granici realizma i idealizma. U modernu politiku, koja počinje nakon Drugog svjetskog rata, podravski političari ulaze nepripremljeni, dodao je.
“Podravska sudbina – Geneza političkog gubitništva” publicističko je djelo koje se može koristiti kao polazište za znanstvena istraživanja, kao izvor informacija novinarima o osobama koje su još uvijek aktivne u politici ili gospodarstvu, a čitljiva je i znatiželjnicima koji žele uz kvalitetnu publicistiku „ubiti vrijeme“.
Knjigu je objavila izdavačka kuća Meridijani iz Samobora.