Tužiteljstvo Hercegovačko-neretvanske županije sa sjedištem u Mostaru, suočeno s velikim pritiskom javnosti i medija, priopćilo je u četvrtak da provodi intenzivnu istragu o okolnostima tragedije u kojoj je poginulo 19 osoba, a brojni obiteljski domovi razrušeni nakon poplava u sjevernome dijelu Hercegovine.

Nedavno su na stubama ispred Tužiteljstva Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) u Mostaru postavljena imena svih stradalih, čime je dodatno istaknut zahtjev za pravdom i istinom.

Svakodnevno obitelji žrtava i mediji traže rezultate istrage o tragediji koja je najteže pogodila naselje Donja Jablanica.

Suočeno s pritiscima, Tužiteljstvo HNŽ-a u četvrtak je priopćilo kako intenzivno radi na slučaju, poduzimajući sve zakonom propisane mjere. Tim tužitelja, zajedno s policijskim službenicima iz Konjica i Jablanice, istražuje sve aspekte tragedije, uključujući moguće kaznene odgovornosti i utjecaja prirodnih nepogoda.

Obdukcije su potvrdile da je većina stradalih umrla uslijed gušenja zemljom i sličnim materijalom. Sud je naložio izuzimanje poslovne dokumentacije vezane uz tvrtku “Sani” d.o.o. Jablanica, koja je vodila ilegalni kamenolom na brdu iznad naselja. Izuzeta dokumentacija trenutačno je predmet detaljne analize, navodi tužiteljstvo.

Provedena su i brojna vještačenja rudarskih i geodetskih stručnjaka, uključujući 3D skeniranje terena na širem području Donje Jablanice. Prikupljeni podaci koristit će se za utvrđivanje uzroka pokretanja masivne zemljane mase i njezinih razornih posljedica.

Tužiteljstvo je naglasilo da se, zbog složenosti predmeta i trajanja predistražnih radnji, još uvijek ne mogu iznositi zaključci o uzrocima tragedije.

U bujičnim poplavama i odronima stijenja, zemlje i pijeska početkom listopada u BiH je poginulo 27 osoba, razrušeni su brojni obiteljski domovi, poslovni subjekti i infrastruktura. Najteže je stradalo mjesto Donja Jablanica u kojoj se još radi i na obnovi željezničke pruge, dok prometnica koja povezuje Mostar sa Sarajevom još nije do kraja sanirana.