Vladin pregovarački tim ponudio je sindikatima javnih službi rast osnovice plaće za dva posto od 1. ožujka i još dva od 1. rujna, no dogovor u utorak unatoč tome nije postignut, a pregovori će se nastaviti nakon što se obostrano razmotre Vladina ponuda i sindikalni zahtjevi.

Riječ je o ukupnom rastu plaća, no na godišnjoj razini od dva posto s obzirom na očekivanu inflaciju u idućoj godini od 2,7 posto, izjavila je predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem nakon pregovaračkog sastanka u Ministarstvu rada. Vlada također nije bila spremna na ugovaranje novih prava, dodala je.

Sindikalna strana je pokazala dobru volju u pregovorima, zajednički stav 11 sindikata javnih službi je bio da smanje zahtjeve pa su zatražili rast osnovice po četiri posto s 1. siječnja i 1. travnja, naknadu za topli obrok u visini 50 eura, uvećanje naknade za noćni rad na 50 posto te isplata 2,5 osnovice plaće pri odlasku u mirovinu, napomenula je.

Iznos jubilarne je već usuglašen na 300 eura, podsjetila je Šprem.

Dodala je kako ubrzo očekuje nastavak pregovora s obzirom da se u petak donosi državni proračun za iduću godinu i da će Vladin pregovarački odbor itekako prenijeti argumente i obrazloženja sindikalne strane, jer kako je rekla sindikalno članstvo, pregovore doživljava u smislu “sit gladnom ne vjeruje”.

Upitana o izjašnjavanju sindikalnog članstva SUH-a, rekla je kako ono traje zaključno do sutra te da će vodstvo shodno tome odlučiti o najavi štrajka i postupku mirenja, O tome su, kaže, izvijestili Vladin pregovarački odbor.

Ne bude li Vladina ponuda prihvatljiva zna  se što slijedi, ustvrdila je dodavši da nema puno vremena s obzirom na skoro donošenje proračuna. Situacija je vrlo ozbiljna i Vlada to mora imati na pameti, poručila je Šprem.

Piletić:  Vlada ponudila udvostručeno povećanje osnovice 

Ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić rekao je kako je Vlada ponudila udvostručeno povećanje osnovice te podsjetio na dosadašnja povećanja plaća u ovoj godini za prosječno 30 posto.

Pozdravio je smanjenje zahtjeva sindikalne strane, rekavši kako Vladina ponuda omogućava realni rast plaća  s obzirom na sustav koeficijenata, odnosno nešto više od pet posto. Najavio je da će članovima Vlade i premijeru prenijeti sindikalne zahtjeve i odlučiti o idućem koraku.

Izrazio je uvjerenost da štrajk trenutno nije opcija dok se pregovara dok se pregovara o osnovici i granskom kolektivnom ugovoru i mogućim dodatnim zahtjevima. Piletić je podsjetio vezano uz Uredbu o koeficijentima, kako je omogućeno da Vijeće za praćenje sustava plaća u kojem su, po prvi puta  i tri predstavnika sindikalnih središnjica predlaže Vladi njihove korekcije.

Imamo dovoljno vremena, neovisno o izglasavanju proračuna, dok god postoji obostrana volja nastavljamo pregovore s ciljem da dođemo do zajedničkog kompromisnog rješenja, a to nisu izneseni korigirani sindikalni zahtjevi, rekao je ministar Piletić.