„Špilja Vindija: mala špilja od velikog značenja“ naziv je znanstveno-popularne knjige o svjetski poznatom lokalitetu u Donjoj Voći u Varaždinskoj županiji, koja je predstavljena danas u Županijskoj palači u Varaždinu.

U izdanju, čiji su nakladnici Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Gradski muzej Varaždin i Javna ustanova Priroda Varaždinske županije, prvi put su na jednome mjestu predstavljene sve najvažnije spoznaje, ali i skrivene zanimljivosti o Vindiji.

Ovaj nakladnički pothvat priređen je u godini velikih jubileja, 60. obljetnice proglašenja špilje Vindije paleontološkim spomenikom prirode i 30. obljetnice njezinog proglašenja preventivno zaštićenim kulturnim dobrom.

„Tisućljetnu prošlost špilje i njezine tajne pokušali smo ovim djelom prenijeti stručnoj i široj javnosti, pod nazivom koji dočarava sve ono što Vindija jest – mala špilja od velikog i neprocjenjivog značenja“, istaknuli su u uvodu urednici knjige Sanja Kopjar, Lovorka Štimac-Dedić, Mia Košćak i dr. sc. Vladimir Huzjan.

Autori tekstova su relevantni hrvatski znanstvenici i stručnjaci, a važnost izdanja potvrđuje predgovor koji je napisao ugledni američki antropolog sa Sveučilišta Illinois State prof. Fred H. Smith, ph. d., jedan od vodećih znanstvenika na području proučavanja neandertalaca i evolucije anatomski modernih ljudi.

„Vindija je jedinstven i ključan izvor informacija o kasnim neandertalcima i njihovom odnosu s ranim modernim ljudima. To je, jednostavno rečeno, jedan od najvažnijih prapovijesnih lokaliteta na svijetu. Ako još niste posjetili špilju, svakako biste trebali. (…) Možete sjediti na platou ispred špilje i uživati u istom pogledu kao naši neandertalski preci“, ističe u predgovoru prof. Smith, koji je prvi u svijetu ukazao na važnost antropoloških nalaza u Vindiji.

Izuzetno nam je drago da smo obljetnički niz uspjeli završiti predstavljanjem ove knjige, istaknula je Sanja Kopjar, ravnateljica JU Priroda Varaždinske županije.

– Uspjeli smo okupiti čak 20-ak autora iz desetak institucija koji su nam pomogli predstaviti vrijednosti lokaliteta, ocrtati njegovo značenje, predstaviti znanstvene spoznaje vezane uz Vindiju, sva dosad provedena istraživanja, kao i najvažnije arheološke te fosilne nalaze. Ujedno predstavljamo brojne zanimljivosti o špilji, dosad provedene aktivnosti na njezinoj zaštiti i očuvanju, ali i što nas čeka u budućnosti – rekla je Sanja Kopjar.

Budućnost je izgradnja Interpretacijskog centra Špilja Vindija, istaknuo je župan Anđelko Stričak.

– Obaveza Županije je činiti sve za zaštitu i očuvanje špilje Vindije, ali ju i na odgovarajući način prezentirati hrvatskoj i svjetskoj javnosti. To želimo učiniti putem izgradnje interpretacijskog centra koji će na jednom mjestu oživjeti sve što o Vindiji i životu u špilji i oko nje znamo. Interpretacijski centar Špilja Vindija imat će dvojaki značaj, bit će mjesto koje će okupljati stručnjake i znanstvenike te im biti potpora u daljnjim istraživanjima, ali i mjesto u kojem će turisti, znatiželjnici, zaljubljenici u prošlost, a posebno djeca i mladi na stručan i zabavan način moći doznati kako su živjeli voćanski neandertalci. Županija pokreće natječaj za izradu idejnog rješenja centra koji bi se prostirao na oko 2.500 četvornih metara u Donjoj Voći. Županijskoj skupštini je upućen prijedlog o raspisivanju natječaja koji će provoditi Društvo arhitekata Varaždin, dakle stručnjaci – najavio je župan Stričak.

Špilja Vindija intrigira sve stručnjake, ali i amatere otkrićima koja su u protekla dva stoljeća u njoj pronađena, a brojni od tih nalaza čuvaju se Gradskom muzeju Varaždin.

– Prva ozbiljna istraživanja proveli su upravo arheolozi Gradskog muzeja Varaždin, a u zbirkama našeg Arheološkog odjela danas se nalazi više od 1.000 najranijih nalaza iz špilje Vindije. Nakon toga je istraživanja preuzeo HAZU pa se ostali nalazi, među kojima su i ostaci neandertalaca, danas nalaze u njihovim zbirkama. Rado smo prionuli izdavanju ove prve cjelovite knjige. Nadam se da će biti poticaj za buduća istraživanja, buduće istraživače, turiste i posjetitelje, a ujedno i dobra polazna osnova za izgradnju budućeg Interpretacijskog centra – istaknuo je ravnatelj Gradskog muzeja Varaždin Miran Bojanić Morandini.

Zahvalio je autorima i svima koji su sudjelovali u pripremi knjige, a među njima je i dr. sc. Siniša Radović, upravitelj Zavoda za paleontologiju i geologiju kvartara HAZU-a, jednog od nakladnika.

– Ova knjiga predstavlja veliki iskorak u premošćivanju jaza između stručnjaka koji se bavimo proučavanjem špilje Vindije, i šire javnosti koja o njenom značaju još uvijek ne zna dovoljno. To je hvalevrijedan projekt, nešto što naša javnost treba. S ovom knjigom odajemo i počast prijašnjim istraživačima, kao što su Stjepan Vuković i akademik Mirko Malez. Baš ove godine slavili smo i 100 godina rođenja Mirka Maleza, pa se publikacija na lijepi način poklopila i s tim događajem – rekao je dr. sc. Radović, a treba dodati da se u ovoj godini obilježava i 50. godišnjica smrti Stjepana Vukovića.

Jedan od autora tekstova je i ugledni znanstvenik prof. dr. sc. Ivor Karavanić s Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji više od 30 godina proučava i istražuje špilju.

– Špilja Vindija jedan je od najvažnijih paleolitičkih lokaliteta u Europi i svijetu. Posebno je važna zato što sadrži fosilne nalaze kasnijih neandertalaca, ali i nalaze koji svjedoče da su u špilji boravili rani moderni ljudi. Ovo je prvi put da smo dobili znanstveno-popularizacijsku publikaciju koja je namijenjena svima, stručnjacima i široj javnosti, a koja na sustavan način pokazuje u kojim je sve aspektima Vindija bitna kao nalazište. S druge strane, ove godine izašla je i znanstvena monografija o špilji Vindiji, tako da su istraživanja, koja traju više desetljeća, sada upotpunjena u smislu da su predstavljena javnosti putem dvije publikacije – zaključio je prof. Karavanić.

Predstavljanje knjige o špilji Vindiji moderirao je dr. sc. Vladimir Huzjan, upravitelj Zavoda za znanstveni rad HAZU-a, a o knjizi su govorili i jedna od suautorica, dr. sc. Vesna Pascuttini-Juraga, voditeljica Područnog odjela za konzervatorske poslove Ministarstva kulture i medija, kao i jedan od trojice recenzenata, dr. sc. Tihomir Marjanac s Geološko-paleontološkog zavoda PMF-a Sveučilišta u Zagrebu.

Istaknimo i da su autori tekstova u knjizi znanstvenici i stručnjaci iz Zavoda za paleontologiju i geologiju kvartara HAZU-a, Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Instituta za antropologiju u Zagrebu, Arheološkog muzeja u Zagrebu, Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture i medija u Varaždinu, Hrvatske udruge za promicanje i zaštitu geološke baštine ProGEO-Hrvatska, Društva za istraživanje i očuvanje prirodoslovne raznolikosti Hrvatske – ADIPA te Gradskog muzeja Varaždin.

Promocija Knjiga Spilja Vindija Studeni 2024 (1) Promocija Knjiga Spilja Vindija Studeni 2024 (4) Promocija Knjiga Spilja Vindija Studeni 2024 (3) Promocija Knjiga Spilja Vindija Studeni 2024 (5) Promocija Knjiga Spilja Vindija Studeni 2024 (6) Promocija Knjiga Spilja Vindija Studeni 2024 (7) Promocija Knjiga Spilja Vindija Studeni 2024 (8) Promocija Knjiga Spilja Vindija Studeni 2024 (9) Promocija Knjiga Spilja Vindija Studeni 2024 (10) Promocija Knjiga Spilja Vindija Studeni 2024 (11) Promocija Knjiga Spilja Vindija Studeni 2024 (12) Promocija Knjiga Spilja Vindija Studeni 2024 (13)