Primorsko-goranska županija uputila je Ministarstvu zdravstva na suglasnost plan za 169 specijalizacija u županijskim zdravstvenim ustanovama do 2029., rekao je u ponedjeljak župan Zlatko Komadina, ocijenivši da bi specijalizacije trebala plaćati država.

„Specijalizacije treba plaćati država iz proračuna ili europskim sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Nešto su pokrivali ranijih godina, ali nedostatno. Iznos troška specijalizacije jednostavno nije ugrađen u ugovore HZZO-a sa zdravstvenim ustanovama“, izjavio je Komadina na konferenciji za novinare u županijskoj upravi.

Smatra da ako se prihvati plan specijalizacija, država treba osigurati financiranje.

Istaknuo je da ugovorima o specijalizaciji nisu osigurani novci, da su mladi liječnici sada, kada završe specijalizaciju i plate pet tisuća eura, slobodni te je upitao tko će onda, primjerice, raditi na otoku Rabu.

Komadina: Očekujemo da država plati sve liječničke specijalizacije

Jedna specijalizacija košta oko 250 tisuća eura, a traje pet godina, rekao je župan Komadina.

Prema predloženom broju specijalizacija godišnji trošak iznosio bi oko sedam milijuna eura, odnosno 35 milijuna eura za pet godina, dodao je.

„Bilo bi neodgovorno od mene kao predstavnika osnivača, sve da i imamo ta sredstva, da poslije nemamo liječnike, što bi bila šteta i za županijski proračun“, naveo je župan.

Najavio je da će Upravna vijeća zdravstvenih ustanova dobiti naputak da bez prethodne suglasnosti ne mogu upućivati na specijalizacije.

Dom zdravlja predložio je najviše, 101 specijalizaciju, od čega 75 iz obiteljske medicine, a specijalizacije su preložili i Specijalistička bolnica INSULA Rab, Nastavni zavod za javno zdravstvo, Zavod za hitnu medicinu, Thalassotherapia Opatija i Thalassotherapia Crikvenica.

„Znamo što nam treba i podržavamo struku da se kvalitetno educira, no, osnivaču taj novac država nije osigurala. Očekujemo da država plati sve specijalizacije,“ zaključio je Komadina.