Iako oporba najčešće podržava donošenje Zakona o ovlasti Vlade RH da uredbama uređuje pojedina pitanja iz djelokruga Hrvatskoga sabora, ovaj put to nisu podržali ni SDP niti Most jer smatraju da je zbog slučaja oko Vilija Beroša “bolje da Vlada ništa ne radi dok traje saborska pauza”.
Arsen Bauk podsjetio je da je Klub SDP-a, uobičajeno, dok je bio u parlamentarnoj većini, po tom zakonu podržavao prijedloge koje je upućivala SDP-ova Vlada, kao što je i u opoziciji podržavao prijedloge zakona koje je upućivala HDZ-ova Vlada “svjestan potrebe da se u iznimnim situacijama premosti pauza koju Hrvatski sabor po Ustavu u svom radu ima zimi i ljeti”.
“Tako bi bilo i ovaj put da se nisu dogodili recentni događaji s Vladom, kada smo zaključili da je možda bolje da Vlada ne radi ništa dok traje saborska pauza. A i inače nakon toga. Stoga ćemo ovaj put iznimno promijeniti način odlučivanja o ovom zakonu i nećemo podržati”, poručio je.
Marin Miletić (Most) ključnim drži da Hrvatski sabor zadrži primarnu ulogu u donošenju zakona. Poručio je i da bi taj zakon podržali kada bi živjeli u uređenim državama, istaknuvši kako ne žele da im kao narodnim zastupnicima Vlada oduzima temeljna prava.
Miletić: Što manje uredbi, što više rasprava u Saboru
“Želimo za dobro demokracije da je što manje uredbi koje nam Vlada nameće, a da je što više rasprava o svemu u Hrvatskom saboru koje je jedino mjesto u kojem se mogu donositi bilo kakvi zakoni. Legitimitet imamo jedino mi izabrani narodni zastupnici”, kazao je.
Rizike vidi u smanjenju parlamentarnog nadzora jer, smatra, delegiranjem zakonodavnih ovlasti na vladu dok Sabor ne zasjeda smanjuje se njegova mogućnost da nadzire i kontrolira izvršnu vlast. “To može dovesti do koncentracije moći u rukama Vlade a vidimo da se Plenković voli tako ponašati”, upozorio je.
Za razliku od oporbe, Danijela Blažanović (HDZ) podržala je predloženi zakon ocjenjujući to nužnim za funkcioniranje gospodarstva u razdobljima kada Sabor ne zasjeda te u nekim drugi iznimnim okolnostima, kako je uređeno Ustavom i zakonima.
Pojasnila je da je uporište za te ovlasti Vlada u članku 88. hrvatskog Ustava temeljem kojeg Hrvatski sabor može najviše na godinu dana prenijeti ovlasti na Vladu da uredbama uređuje pojedina pitanja iz djelokruga Sabora, osim pitanja koja se uređuju organskim zakonima – pitanja koja se odnose na Ustavom utvrđena ljudska prava, temeljne slobode, nacionalna prava, izborni sustav, izmjene državnog proračuna i slično.
Državna tajnica u Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Vedrana Šimundža Nikolić rekla je da se takav zakon donosi svake godine kako bi se osigurao kontinuitet u obnašanju državne vlasti i spriječilo nastajanje pravne praznine. Stoga bi se Vladi Republike Hrvatske omogućilo da i ubuduće, kada je to nužno, donosi uredbe na temelju zakonske ovlasti.
Sabor je završio današnji rad te će, prema ranijoj najavi, od 25. do 29. studenoga napraviti stanku, nakon čega će zasjedati do 13. prosinca, kada će završiti rad za ovu godinu.