Premijer Viktor Orban rekao je u petak da će pozvati izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da posjeti Mađarsku, dodajući da će jamčiti da se nalog za uhićenje Međunarodnog kaznenog suda (ICC) protiv Netanyahua “neće poštovati”.
ICC je u četvrtak izdao naloge za uhićenje Netanyahua i njegovog bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta, kao i vođe Hamasa Ibrahima Al-Masrija, zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u sukobu u Gazi.
Orban, čija zemlja šestomjesečno predsjeda Europskom unijom, rekao je državnom radiju da je nalog za uhićenje ICC-a “pogrešan” i dodao da će izraelski čelnik moći voditi pregovore u Mađarskoj “uz odgovarajuću sigurnost”.
Međunarodni kazneni sud sa sjedištem u Haagu objavio je u četvrtak, na temelju zahtjeva glavnog tužitelja Karima Khana iz svibnja, naloge za uhićenje Netanyahua, Gallanta i Al-Masrija.
U svojoj su odluci suci ICC-a rekli da postoje utemeljeni razlozi za vjerovanje da Netanyahu i Gallant snose “kaznenu odgovornost” za ubojstva i progon kao zločine protiv čovječnosti kao i za zločin izgladnjivanja kao metodu ratovanja te druga nehumana djela u sklopu “rasprostranjenog i sustavnog napada na civilno stanovništvo Gaze”.
Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell rekao je da nalozi ICC-a za uhićenje nisu politički i da se sudska odluka treba poštovati i provesti.
Članice Europske unije koje su se do sada oglasile uglavnom su podržale odluku ICC-a i poručile da ju je potrebno poštovati i provesti.
Irski premijer Simon Harris opisao je naloge “iznimno značajnim korakom” i dodao da Irska poštuje ulogu ICC-a i svatko tko mu može pomoći u obavljanju njegovog vitalnog posla mora to “hitno” učiniti.
Švedska ministrica vanjskih poslova Maria Malmer Stenergard rekla je da Švedska i Europska unija “podržavaju važan rad suda i štite njegovu neovisnost i integritet”. Dodala je da švedska tijela za provođenje zakona odlučuju o uhićenju subjekata ICC-ovih naloga na švedskom teritoriju.
Nizozemski ministar vanjskih poslova Caspar Veldkamp rekao je da je zemlja spremna postupiti po nalogu za uhićenje Netanyahua ako bude potrebno, prenijela je nizozemska novinska agencija ANP.
Nešto suzdržanije bile su Francuska i Italija.
Glasnogovornik francuskog ministarstva vanjskih poslova Christophe Lemoine rekao je da će francuska reakcija na naloge biti “u skladu sa statutom ICC-a”, ali na pitanje hoće li Francuska uhititi izraelskog lidera ako stupi na francusko tlo, glasnogovornik je samo htio odgovoriti da je to “pravno komplicirano pitanje”.
Talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani rekao je da će Rim razmotriti sa saveznicima kako protumačiti odluku i djelovati zajedno. “Podržavamo ICC (…) Sud mora igrati pravnu, a ne političku ulogu”, dodao je.
Austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg opisao je uhidbeni nalog “neshvatljivim i smiješnim”, ali je njegov ured priopćio i da je Austrija kao stranka Rimskog statuta obvezna provesti naloge za uhićenje ICC-a.
Izraelski premijer smijenio je Gallanta ranije ovog mjeseca.