Sindikat medicinskih biokemičara Hrvatske (SMBH) istaknuo je u utorak da svi laboratoriji rade, te poručuje da u štrajku uopće ne sudjeluju medicinski biokemičari, odnosno da štrajka samo dio laboratorijskih tehničara i to u manjem broju hrvatskih bolnica.

U laboratorijima u domovima zdravlja štrajk uopće nije zabilježen, a bolnicama se djelomično odnosi samo na tzv. hladni pogon, odnosno na nehitne pacijente, poručuje SMBH u priopćenju.

U cilju objektivnog informiranja javnosti o stvarnom stanju provedbe štrajka koji je organizirao Sindikat Zajedno, navode da u štrajku u bolničkim laboratorijima sudjeluje samo dio zaposlenika, članova tog sindikata, a radi se o laboratorijskim tehničarima i prvostupnicima medicinsko-laboratorijske dijagnostike.

Medicinski biokemičari, kao nositelji timova, organiziraju rad na način da pacijenti što manje osjete posljedice štrajka reorganizacijom posla, uz poštivanje zakonskog prava članova svojih timova na sudjelovanje u štrajku.

Traže jednake plaće kao liječnici i stomatolozi

Ističu i da su medicinski biokemičari nezadovoljni Uredbom o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama donesenom u ožujku 2024. godine, budući su kroz nove koeficijente u zadnjih godinu dana oštećeni za više stotina eura mjesečne plaće.

“Iako se u javnom prostoru tvrdi kako su spomenutim izmjenama plaće djelatnika u zdravstvu rasle prosječno 11 posto, stvarnost je da magistri medicinske biokemije i magistri farmacije imaju rast od 9,65 posto bruto (8,3 posto neto – što je manje od objavljene stope inflacije Državnog zavoda za statistiku)”, navodi sindikat.

Uredbom iz svibnja 2023., liječnici i stomatolozi su dobili daleko viši koeficijent, a aktualnom Uredbom iz 2024. dodatno je povećana razlika u koeficijentima između liječnika s jedne strane te magistara medicinske biokemije i magistara farmacije s druge strane, tvrdi sindikat te ističe da razlika u bruto plaći iznosi 16,88 posto, tj. 537,05 eura.

Uz sve ovo, Ministarstvo zdravstva trenutno uvodi projekt preventivnih sistematskih pregleda, te je za to predvidjelo financijsku stimulaciju obiteljskih liječnika, dok istovjetna stimulacija medicinskih biokemičara nije tema tog projekta.

“Dakle, moguća je još jedna diskriminacija biokemičara u odnosu na liječnike”, smatraju u SMBH-u.

U sindikatu se nadaju da će u idućem razdoblju ostvariti socijalni dijalog s Vladom s ciljem da se Uredba ispravi i da se bez štete za pacijente ostvari zadovoljstvo svih članova medicinsko-biokemijske djelatnosti.