Novi radni tjedan, u kojem će raspravljati i o novom krugu poreznih izmjena, Hrvatski sabor u utorak će otvoriti raspravom o izmjenama pet zakona kojima se želi omogućiti provedbu EU Uredbe u pogledu instant kreditnih transfera, odnosno brzih plaćanja u eurima.

Putem njih, novčana sredstva se u roku od 10 sekundi mogu prenijeti s računa uplatitelja na račun primatelja, 24 sata na dan, svakoga dana u godini. Sukladno spomenutoj uredbi, pružatelji platnih usluga koji nude uslugu slanja i primanja kreditnih transfera trebaju svojim korisnicima omogućiti primanje instant kreditnih transfera od 9. siječnja 2025., a njihovo slanje od 9. listopada 2025. godine.

U paketu od pet zakona, o kojima će zastupnici u utorak reći svoje mišljenje, su izmjene zakona o platnom prometu, o elektroničkom novcu, o konačnosti namire u platnim sustavima,  kao i prijedlozi zakona o provedbi uredbi EU iz područja platnog prometa i Uredbe o digitalnoj operativnoj otpornosti za financijski sektor.

Ti zakoni donose se i zbog pristupanja Hrvatske Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD). Potrebno je, naime, brisati odredbu prema kojoj se pri izdavanju odobrenja za osnivanje podružnice institucije za elektronički novac iz treće države primjenjuje načelo reciprociteta, jer reciprocitet kodeksima OECD-a nije dopušteno zahtijevati od drugih članica OECD-a.

U četvrtak o novom krugu poreznih izmjena

O izmjenama i dopunama šest zakona u sklopu novog kruga porezne reforme, koja na snagu stupa 1. siječnja iduće godine, Sabor će raspravljati u četvrtak. Riječ je o izmjenama i dopunama Općeg poreznog zakona, zakona o lokalnim porezima, o porezima na dohodak i na dodanu vrijednost, o doprinosima te Zakona o Poreznoj upravi.

Izmjenama Zakona o porezu na dohodak, propisuju se novi rasponi više i niže stope godišnjeg poreza na dohodak. Općine će sada nižu stopu moći utvrđivati na najviše 20 posto, manji gradovi na 21 posto, veći gradovi i središta županija na 22, a Grad Zagreb na 23 posto. Kod viših stopa poreza na dohodak, gornji limit za općine će biti 30 posto, za gradove 31, velike gradove i središta županija 32, a Grad Zagreb 33 posto.

Nadalje, predlaže se propisati oslobođenje od plaćanja poreza na dohodak od plaće na razdoblje od pet godina za hrvatske državljane koji su neprekidno boravili u inozemstvu najmanje dvije godine.

Tu je i povećanje osnovnog osobnog odbitka s 560 na 600 eura, a u skladu s time, povećavaju se i iznosi osnovnog osobnog odbitka za uzdržavane članove i invalidnost primjenom koeficijenta na osnovni osobni odbitak. Također, povećat će se i prag za primjenu više stope poreza na dohodak s 50.400 na 60.000 eura.

Kod izmjena Zakona o lokalnim porezima, ključna promjena se odnosi na transformaciju poreza na kuće za odmor u porez na nekretnine, pri čemu taj porez postaje obavezan za lokalne jedinice.

Kada je riječ o doprinosima, poslodavcima se ukida oslobođenje od plaćanja doprinosa do pet godina za zdravstveno osiguranje zaposlenika koji u trenutku sklapanja ugovora imaju manje od 30 godina života.

U sklopu izmjena Zakona o PDV-u, za poduzetnike se predlaže podizanje praga za ulazak u sustav PDV-a od 1. siječnja s 40 na 50.000 eura.

Sabor radni tjedan zaključuje u petak glasovanjem.