Nakladnici OceanMore, Petrine knjige, Znanje, Vorto Palabra, Mozaik i Planetopija za 46. Interliber pripremili su brojne nove beletrističke i publicističke naslove, koje će predstaviti u paviljonima 5, 6, 7 i 7a Zagrebačkog velesajma.

Međunarodni sajam knjiga održat će se od 12. do 17. studenoga, a svoja će izdanja na 13 četvornih metara ponuditi više od 300 izlagača iz 14 zemalja. Osim predstavljanja knjiga održavat će i stručni skupovi, tribine i okrugli stolovi te dodjele nagrada, predavanja i glazbenih nastupa.

OceanMore – Jászberényi, Knausgård

Nakladnik OceanMore među svojim izdanjima ističe knjigu “Kintsugi” Sandora Jászberényija, “jednoga od najsnažnijih glasova svoje generacije u mađarskoj književnosti”. Knjiga će biti predstavljena u subotu, 16. studenoga u podne na glavnoj pozornici u paviljonu 7. Kintsugi je, ističe nakladnik, drevna japanska vještina krpanja razbijenih posuda mješavinom laka i zlatnog ili srebrnog praha. No u podtekstu je toga majstorskog zanata i prihvaćanje oštećenja i nesavršenosti s kojima glavni junak koji pati od posttraumatskog stresnog poremećaja mora živjeti.

Na štandu OceanMora u paviljonu 5 publika publika će moći naći i roman “Kad smo bili mlađi” Olivera Lovrenskoga o mladeži u Oslu u svijetu koji se polako raspada, koji pokušavaju zaliječiti prijateljstvom, humorom i zabavom, no njihovo eksperimentiranje s drogama vodi ih sve dublje u nasilje i kriminal.

Još jedan norveški roman u izdanju OceanMora je i “Vukovi iz šume vječnosti” Karla Ovea Knausgårda, saga o ljudskim odnosima, kulturnom i znanstvenom naslijeđu, o ljudskim ograničenjima i mogućnostima te sudbinskoj povezanosti s prirodom.

“O dječacima i muškarcima” Richarda V. Reevesa, navodi nakladnik, primjer je empatičnog i produktivnog razmišljanja o tome kako dva roda ljudske vrste mogu naprijed, zajedno, bolje, nadilazeći ideju da napredak jednih mora ići na štetu drugih.

Tu je i “Liga ribara” domaće autorice Marije Andrijašević, zbirka od deset priča o junacima i junakinjama koji “prevode Kiplinga bolje od Andrića bez ambicija da od toga zarade, djevojčice koje fotkaju da bi preživjele teen angst, knjižničarke koje pišu bolje od pisaca, kantautorice koje najveće hitove skladaju na lažini, ljubavnice koje se otkrivaju u rizortu, dječaci koji nas još uvijek mogu iznenaditi i razočarati”.

Petrine knjige – od klasika Else Morante preko novog “Doktora Jabuke” do “Maršalice”

Nakladnik Petrine knjige ponudit će, uz ostalo, roman “Povijest” Else Morante, fresku o povijesti kao mahnitosti i ludilu iz koje ništa nismo naučili, pa smo stoga osuđeni ponavljati je. Autorica u knjizi isprepliće više priča koje prikazuju užase Drugog svjetskog rata – od bujanja fašizma i stradanja na prvim crtama bojišta do strahota koncentracijskih logora i posljedica gladi i neimaštine.

Obiteljska saga “Maršalica” Zore Del Buono obuhvaća razdoblje od 1919. do 1980. godine, a u njemu tri generacije, dva svjetska rata i pola Europe te intrigantan portret žene i prikaz dvadesetog stoljeća.

U svom proznom prvijencu “Vrlo hladni ljudi”, pjesnikinja i publicistkinja Sarah Manguso bavi se temom teškog odrastanja i izazova djevojaštva u sredini obilježenoj društvenim i klasnim predrasudama te tihim i prikrivenim nasiljem čije su žrtve prvenstveno djevojke i žene.

“Gladni duhovi” Kevina Jareda Hoseina priča je o naslijeđu traume, klasnom nasilju i etničkoj diskriminaciji te svemu onome što društvo sputava u napretku smještena u kolonijalnom Trinidadu.

Među izdanjima za djecu Petrine knjige ističu novu avanturu “Doktora Jabuke” koju je za njega osmislio i pripremio Slavko Sobin, a put mu iscrtao i ilustrirao Marko Jovanovac.

Znanje i Vorto Palabra – niz izdanja za djecu i odrasle

Među novitetima koje će izložiti na Interliberu, Znanje ističe novi roman Stephena Kinga “Holly” u kojemu Penny Dahl traži detektivsku agenciju Tko nađe, njegovo, u nadi da će oni pronaći njezinu nestalu kćer.

Od hitova tu su i “Žene”, ratna priča autorice Kristin Hannah u kojoj odaje počast hrabrim medicinskim sestrama u Vijetnamskom ratu, a u žanru trilera i krimića predstavlja se “Predanost osumnjičenika X” japanskog autora Keigo Higashino.

Tu je i uzbudljiv fantasy “Atlasov paradoks”, nastavak Atlasovih šest te nedavno objavljeni “Bitch: revolucionarni vodič kroz spol, evoluciju i moć žen(k)e”, autorice britanske zoologinje, autorice, televizijske producentice, redateljice i voditeljice Lucy Cooke.

Nakladnička kuća Vorto Palabra ove godine je predstavila i roman “Običnu molitvu” Williama Kenta Kruegera, “čudesnu i dirljivu pripovijest o dječaku na pragu odrasle dobi, koji se pokušava snaći u svijetu dok mu se on raspada pred očima” te roman Kena Folletta “Nikada”, triler “pun heroina i negativaca, lažnih proroka i elitnih ratnika, otužnih političara i oportunističkih revolucionara”.

Od noviteta za djecu, izdvaja se “Moj prvi atlas Hrvatske” Tomislava Zagode i Tajane Holjevac, te mnoštvo slikovnica te romana za djecu, kao što su “Oliver i tajne svemira” Jorgea Chama i “Profesor D preuzima kontrolu” Dana Arielyja, dvije edukativne knjige u kojima zabavan i duhovit stil pisanja za djecu čini svemir i znanost zanimljivima.

Ove je godine u povodu 150. obljetnice rođenja Ivane Brlić-Mažuranić objavljeno posebno izdanje “Priča iz davnine”, s gotovo stotinu ilustracija koje je opremio Manuel Šumberac, a osim na hrvatskom, novo izdanje bit će dostupno i na engleskom jeziku.

Šarolika ponuda izdavača Mozaik knjiga

Nakladnik Mozaik knjiga donosi nekoliko self-help izdanja, kao što su “Ajurveda u vašem domu” autorice Susan Weis-Bohlen, vodič kroz drevni sustav zdravlja i dobrobiti, za zdravstvene boljke dvadesetprvog stoljeća, te “Tajne aromaterapije” Jennie Harding, uvod u terapijsku primjenu mirisa i njihov utjecaj na fizičko i emocionalno zdravlje.

“Vodeni grob” Roberta Galbraitha, pseudonima J.K. Rowling, sedmi je nastavak serijala o Cormoranu Strikeu, u kojemu se Strike i Robin suočavaju se s mračnim kultom u Norfolku.

Od izdanja J.K. Rowling iz Mozaika ističu i “Božić u Hogwartsu”, knjigu bogato ilustriranu zahvaljujući likovnome oblikovanju Ziyi Gao, koja donosi magiju jednoga od omiljenih trenutaka iz serijala o Harryju Potteru.

Među romanima stranih autorica Mozaik ističe “Samo ljubav tako boli” Paige Toon, zatim mračnu i jezivu priču “Bolja polovica” Tarryn Fisher, “Ploveću parišku knjižaru” Nine George, te “U ime milosrđa” Julie Garwood.

Knjiga “Visoko iznad oblaka” Damira Šanteka knjiga je za pustolove i one koji će zbog nje to tek postati, a čitatelje pričama i fotografijama vodi kroz čak 32 lokaliteta diljem našeg planeta, ističu iz Mozaika.

Planetopija – teme od osobnog razvoja do ekologije, psihologije i filozofije

Nagrađivana novinarka Alden Wicker u knjizi “Ubojite boje” prikazuje pravu cijenu toksičnih, neodobrenih i nepoznatih kemikalija koje se nanose na odjeću, a koju plaćamo svi – od okoliša i radnika u proizvodnji tekstila do krajnjeg potrošača.

David Brooks, jedan od vodećih pisaca i komentatora u SAD-u koji i predaje na sveučilištu Yale, knjigom “Razumjeti druge” istražuje kako aktivno slušati, voditi ispunjavajuće razgovore i razvijati empatiju.

Knjigom “Zašto pamtimo” neuroznanstvenik i psiholog Charan Ranganath tumači najnovija istraživanja o tome kako mozak bilježi sjećanja i kako to iskoristiti da lakše razumijemo svoju prošlost, iscijelimo traume, odbacimo predrasude, bolje odlučujemo, brže učimo te lakše planiramo i oblikujemo svoju budućnost.

Britanski filozof A.C. Grayling u djelu “Filozofija i život” razmatra pitanja o tome kako trebamo živjeti i što znači biti ljudsko biće u kompliciranom svijetu. Pritom upoznaje čitatelje s filozofijom, radom i životima brojnih mislilaca, među kojima nisu samo filozofi kao što su Seneka, Konfucije, Nietzsche, Martha Nussbaum, nego i pisci, od Shakespearea do Ursule LeGuin.

Biografija “Marko Aurelije” kognitivno-bihevioralnog psihoterapeuta i stručnjaka za stoicizam Donalda J. Robertsona osim povijesnih činjenica istražuje i psihološki profil tog slavnog cara, prikazuje njegov odnos s majkom, stoicima, carom Hadrijanom i preispituje njegove stavove.