U Bosni i i Hercegovini u utorak je dan žalosti dok spasilačke ekipe nastavljaju potragu za nestalima u poplavama i odronima koje su prošlog tjedna pogodile sjeverni dio Hercegovine i središnje Bosne.
Zbog protivljenja srpskih ministara u Vijeću ministara BiH da se proglasi dan žalosti na državnoj razini, jučer su posebne odluke o tome donijele vlasti dva entiteta i distrikta Brčko.
Potraga za nestalima u poplavama i odronima nastavljena je i u utorak u najteže pogođenom selu Donja Jablanica, te Buturović Polju u konjičkoj općini.
Spasilački timovi, među kojima su i oni iz Hrvatske, Slovenije, Srbije te Crne Gore, do sad su u tim mjestima te u Fojnici u središnjoj Bosni pronašli beživotna tijela 21 osobe.
Sva teška mehanizacija trenutačno je usmjerena na čišćenje magistralnih i lokalnih cesta. Probijaju nanose na cestama, a istodobno traju popravci na vodovodnoj, elektro i telefonskoj mreži.
U Hercegovini je i dalje najteža situacija na relaciji prema Ostrošcu i Buturović polju, a cesta prema Doljanima i Sovićima je zatvorena i radi se na sanaciji odrona.
Magistrala cesta koja povezuje Sarajevo i Mostar još uvijek je otvorena samo za vozila hitnih službi.
Meteorološke službe u BiH upozorile su kako bi područje sjevernog dijela Hercegovine i središnje Bosne već tijekom noći i u srijedu ponovno moglo biti zahvaćeno obilnim kišnim padalinama, zbog čega se strahuje od novih poplava i odrona.
Od toga posebice strahuju u Donjoj Jablanici, selu čiji je veći dio sravnjen sa zemljom u naletu stijenja s ilegalnog kamenoloma koji se nalazio na brdu iznad sela. Ovu ‘kamenu bujicu’ aktivirale su nenormalne količine padalina od čak 320 litara po metru u jednome danu što je inače prosječan iznos padalina u četiri mjeseca.
Vlada Hercegovačko-neretvanske županije priopćila je kako kamenolom uopće nije imao dopuštenje za rad. Tvrtka Sani d.o.o. Jablanica koja je formalno upisana kao posjednik nikada nije dobila koncesiju za vađenje kamena.
U nekoliko navrata im je nadležna inspekcija zabranjivala rad te čak izdala kaznu, no mještani Donje Jablanice tvrde kako je vađenje kamena tamo trajalo godinama.