Izostanak reakcije Katoličke Crkve na svećeničko seksualno zlostavljanje belgijskih maloljetnika ovaj je vikend ponovno u središtu pažnje tijekom posjeta Belgiji pape Franje, kojega su i visoki dužnosnici i žrtve pozvali da poduzme konkretnije mjere.
I belgijski kralj i premijer i rektor Katoličkog sveučilišta uputili su isti poziv, a u petak je tijekom dvosatnog razgovora s više od deset osoba koje su preživjele svećeničko zlostavljanje Franjo saslušao njihove zahtjeve da se žrtvama omogući izdašnija financijska naknada.
“Nismo govorili o konkretnom iznosu, no bili smo vrlo jasni u zahtjevima. Istaknuli smo da je ono što smo dosad dobili i ono što je dosad postignuto po tom pitanju nedovoljno”, rekla je Annesophie Cardinal, jedna od žrtava koja je prisustvovala sastanku s Papom u vatikanskom veleposlanstvu u Bruxellesu.
Cardinal, koja je proživjela svećeničko zlostavljanje kao dijete, emotivno je novinarima govorila o susretu i razgovoru s Papom, kazavši da je to bio velik izazov. Kazala je i da su žrtve osjećale obvezu “istupiti u ime svih ostalih žrtava koje nisu uspjele prisustvovati razgovoru”.
I Jean-Marc Turine, još jedna žrtva zlostavljanja, izrazio je frustraciju. Rekao je da je Franjo izgovorio puno nebitnih stvari, izbjegavajući odgovore na pitanja, ne nudeći nikakve konkretne poteze. “Tražio je oprost, kazao da ga je sram i da ga boli srce. Ali od toga nemamo puno koristi”, kazao je Turine (78).
Vatikan je prenio dio pojedinosti o sastanku, u skladu s uobičajenom praksom kada se papa sastaje sa žrtvama svećeničkog zlostavljanja. U kratkome priopćenju stoji da je Franjo saslušao belgijske žrtve kazavši kako ga je “stid zbog svega onoga što su propatili kao djeca”.
Oštra retorika belgijskih visokih dužnosnika
Franjino putovanje u Belgiju se, osim na žrtve zlostavljanja, trebalo usredotočiti na obilježavanje 600-te obljetnice dvaju katoličkih sveučilišta, no crkveni dosjei o zlostavljanju ipak su izbili u prvi plan.
U petak su, tijekom Papina sastanka s visokim belgijskim dužnosnicima i kralj Philippe i premijer Alexander De Croo pokrenuli to pitanje neuobičajeno oštrom retorikom.
U subotu je tijekom sastanka s katoličkim vjernicima u nacionalnoj bazilici u Bruxellesu, crkveni radnik iz Flandrije Franji rekao da su seksualni skandali među ljudima izazvali osjećaje “užasa, tuge i bespomoćnosti”.
Belgijske žrtve zlostavljanja dobile su određenu financijsku naknadu putem posredničkog tijela koje je uspostavila Crkva. To se dogodilo nakon istrage provedene 2010. kada je otkriveno rašireno svećeničko zlostavljanje koje je trajalo više desetljeća.
Sveukupno je Arbitražni centar podržao 507 tužbi žrtava svećeničkog zlostavljanja, dodijelivši im sveukupno tri milijuna eura odštete, rekao je pred parlamentom 2016. godine bivši član znanstvenog odbora Centra.
Nagodbe su se kretale od 2500 eura do 25.000 eura ovisno o težini zlostavljanja, no brojne žrtve kažu da je naknada neadekvatna i da je procesu nedostajalo transparentnosti.
Turine je rekao je da su žrtve od Franje tijekom sastanka u petak zatražile veće naknade koje bi im omogućile kvalitetnije psihijatrijske tretmane te su zatražili da o svim budućim iznosima odlučuje vanjski subjekt, koji neće ovisiti o crkvenim vlastima.
Rekao je i da je otišao na sastanak s Papom “bez ikakvih očekivanja”, pojasnivši da je to zbog toga što Crkva dosad nikada nije slušala žrtve.
Zapitao se i “hoće li Papa učiniti nešto da se stvari drastično promijene” te zaključio da bez sumnje treba izmijeniti mnogo toga.