U povodu Svjetskog dana srca razgovarali smo s Draženom Zemunom iz Križevaca kojemu je 2008. godine transplantirano srce.
Spomenimo da u Hrvatskoj 40 posto stanovništva boluje od povišenog krvnog tlaka, a samo trećina njih liječi se propisno. Muškarci oboljevaju desetak godina ranije, ali se kod žena, kada uđu u razdoblje menopauze, opasnost od bolesti povećava. Prvi uzrok smrtnosti u Hrvatskoj je i dalje bolest cirkulacijskog sustava s 25.694 umrle osobe prošle godine. Umrlih muškaraca bilo je je 41,67 posto, a žena 52,85 posto.
“Prve simptome sam osjetio 1999. godine, radio sam noćnu u HŽ-u u Koprivnici, išao sam otpremiti neki vlak, skakao sam preko perona. U tom trenutku srce mi je počelo jako lupati i imao sam osjećaj kao da će iskočiti van iz mene. Zastao sam, nisam znao što mi se događa”, rekao je Dražen Zemun. Napomenuo je kako je drugi dan otišao do svoje doktorice Zvjezdane Nervo koja mu je rekla da se nada da nije problem sa srcem jer je mlad čovjek. “Doktorica me je uputila u “Srčanu” u Zagreb. Sve je bilo na pregledima dobro, ali na ultrazvuku su vidjeli prošireno srce”, rekao je Zemun koji se i danas dobro sjeća teških životnih trenutaka. Utvrđeno je da Dražen Zemun boluje od kardiomiopatije, upale srčanog mišića.
“Liječnici su mi objasnili da mi je srčani mišić oslabljen. Nakon toga sam došao do dr. Danijela Planinca, kardiologa u Kliničkoj bolnici “Sestara milosrdnica” koji me odmah uputio na bolničko liječenje nakon što je pogledao nalaze. Rekao mi je da ću kad-tad završiti na transplantaciji srca! Pomislio sam: pa što mi on to govori? Išao sam na terapije devet godina, a oko Božića 2007. godine zdravstveno stanje mi se počelo jako pogoršavati. Početkom veljače 2008. godine završio sam u bolnici u Vinogradskoj i iz bolnice se nisam vratio punih šest mjeseci.
Bio sam na lijekovima koji mi više nisu mogli pomoći, a 24. svibnja na Dan Marije Pomoćnice i na Svjetski dan darivanja i presađivanja organa dolazi doktor Planinc do mene i kaže: Dražene, našli smo ti srce! Moja transplantacija srca je trajala pet sati. U bolnici u Zagrebu su me već otvarali, a srce je stizalo iz Njemačke. Dolaskom srca u Zagreb sve su ceste bile blokirane kako bi srce što prije došlo do bolnice. Sve je dobro završilo i dobio sam priliku za novi život”, istaknuo je Dražen Zemun.
Spomenimo da na križevačkom području osim Dražena još jedan muškarac ima transplantirano srce.
“Ide deveta godina nakon transplantacije srca i osjećam se dobro. Uzimam redovitu terapiju, vratio sam se u normalan život, nemam nikavih problema, ne pijem, ne pušim, ne jedem slano. Moju transplantaciju je pratila Nova TV jer je na taj dan Hrvatska ušla u “Eurotransplant” i novinarka koja je pratila cijelu priču bila je u njemačkom Regensburgu te je saznala da sam dobio srce od njemačkog sportskog planinara koji je stradao prilikom pada s planine”, kazao je Zemun.
Napomenuo je kako je član Hrvatske udruge “Transplant” i predsjednik sportske sekcije. “Hrvatska je po podacima iz 2015., po broju stanovnika na vrhu po broju transplantiranih organa. Godišnje se obavi oko 400 transplantacija u Hrvatskoj, a prošle godine je bilo 42 transplantacije srca, 5 pluća, 9 gušterača, 200 bubrega, 130 jetri…
Na kraju moram još jednom zahvaliti dr. Planincu koji me održao na životu, zatim dr. Rudešu i dr. Uniću koji su najzaslužniji ljudi što sam danas živ”, zaključno je rekao Dražen Zemun.
prigorski.hr