Hrvatski taekwondo reprezentativac Ivan Šapina ostao je bez medalje na Olimpijskim igrama u kategoriji iznad 80kg, bolji je od njega u borbi za brončano odličje bio Kubanac Rafael Alba.

Po rundama s 2-0 (6-1, 9-0) slavio je kubanski borac koji je time ponovio uspjeh iz Tokija od prije tri godine kada je također bio brončani.

U prvoj rundi Šapina nije pronašao nikakav način kako nauditi 30-godišnjem Kubancu koji je lako dobio taj dio igre sa 6-1 i poveo. U sličnom je ritmu prošla i druga runda. Alba je poveo 3-0 i potom obranio sve napade hrvatskog borca za osvajanje bronce.

Šapina, svjetski doprvak iz 2023. godine, na olimpijskom turniru je startao pobjedom protiv Gambijca Alasana Anna po rundama s 2-0 (7-1, 10-1), dok je u mnogo dramatičnijem meču, u četvrtfinalu, bio bolji od Norvežanina Richarda Andrea Ordemanna s 2-1 (3-5, 13-7, 5-3). U polufinalu je bolji od Šapine bio Iranac Arian Salimi koji je po rundama slavio s 2-1 (5-12, 9-8, 9-6).

Šapina je bio posljednji hrvatski predstavnik na olimpijskom taek2ondo turniru. Prije njega je Lena Stojković osvojila brončanu medalju u kategoriji do 49kg, a Marko Golubić je zaustavljen u četvrtfinalu kategorije do 68kg.