Vlada je izostavila Baniju i Sisačko-moslavačku županiju iz strateških projekata, pa se bojimo da je odustala od revitalizacije tog područja, poručile su u srijedu saborske zastupnice platforme Možemo za obilaska županije i kritizirale gubitak kontrolnog paketa Petrokemije.
“Nećemo odustati od traženja odgovora na pitanje – kako je moguće da država uplati 12 milijuna eura dokapitalizacije za Petrokemiju i izgubi kontrolni paket? Tražimo od Vlade zaokret u upravljanju poduzećima od strateškog značaja za Hrvatsku“, rekla je zastupnica Jelena Miloš.
Tražimo odgovornost za to što se dogodilo i da Vlada pokaže plan kako će vratiti kontrolni paket u Petrokemiji. CERP je propustio naplatiti 300 milijuna kuna prilikom izlaska Petrokemije sa Zagrebačke burze, država je preuzela 450 milijuna kuna kredita, prodala polovicu Petrokemije Ini i PPD-u i na kraju platila 12 milijuna eura da vlasništvo u Petrokemiji sa 44 posto smanji ispod 20 posto, kaže Miloš.
U međuvremenu u Kutini se očekuje početak proizvodnje mineralnih gnojiva, nakon remonta proizvodnih pogona. Početak proizvodnje najavljen je za 1. lipnja pa odgođen za mjesec dana, a sada je izvjesno da proizvodnja u Petrokemiji neće početi do kolovoza.
Gradonačelnik Kutine Zlatko Babić rekao je kako turska uprava Petrokemije uredno i na vrijeme ispunjava svoje obaveze prema gradskom proračunu.
“Petrokemija je iskonski grijeh Andreja Plenkovića, grijesi su mu i uništavanje zadnje hrvatske rafinerije u Sisku te obnova i revitalizacija Sisačko-moslavačke županije”, rekla je Sandra Benčić dodavši kako je Možemo pokrenuo postupak interpelacije o radu Vlade na području energetskog sektora i gubitka kontrolnog paketa u Petrokemiji.
Poduzetništvo u Sisačko-moslavačkoj županiji na samom je dnu u odnosu na ostale županije, pri time se bilježi snažan pad zapošljavanja u gospodarstvu i porast zapošljavanja u javnom sektoru.
“Ti podaci pokazuju kako napredak u građevinskoj obnovi ne prati napredak u revitalizaciji zajednice – gospodarski, društveni, kulturološki i demografski”, naglasila je saborska zastupnica Draženka Polović.
Loše je provedena obnova nakon Domovinskog rata, a nakon potresa stanovnici su početak obnove čekali dvije godine. Polović je ocijenila da je građevinska obnova spora i neefikasna pa će to područje i dalje ostati izolirano.
„Auto-cesta dolazi do Siska i tu završava, a pruga također završava u Sisku. Glina, Petrinja i Kostajnica i dalje će biti izolirana područja“, rekla je.