Nezavisni zastupnik Nino Raspudić poručio je u petak kako je kandidatura zastupnice i njegove supruge Marije Selak Raspudić na predsjedničkim izborima vrlo izvjesna, istaknuvši da bi bila izvrsna predsjednica jer je dobro upoznata i aktivna u područjima vanjskih poslova i vojske.

“Vidimo da se pomalo zahuktava kampanja za predsjedničke izbore, bilo je upita oko kandidature Marije Selak Raspudić, ne mogu je još kategorički potvrditi, ali je ona vrlo izvjesna. Čitav niz ljudi koji se pridružuju toj priči i s kojima razgovaramo smatraju da bi ona bila izvrsna predsjednica Republike iz niza razloga”, kazao je zastupnik novinarima u Saboru.

Ističući kako se dvije osnovne ovlasti predsjednika Republike tiču vanjskih poslova i vojske, Raspudić navodi kako je Selak Raspudić itekako upoznata s tom tematikom i aktivna u tim segmentima. “Marija je već pet godina voditelj projekta na Sveučilištu u Oxfordu. Dugi niz godina je vanjski predavač na ratnoj školi Josip ban Jelačić Vojnog učilišta dr. Franjo Tuđman, gdje je među najviše ocijenjenim predavačima, tako da je godinama aktivno sudjelovala u obrazovanju naših najviših vojnih časnika”, naveo je.

Obzirom da trenutno počinje Europsko prvenstvo, a onda slijedi i vrijeme godišnjih odmora, Raspudić kaže kako bi konačna odluka o kandidaturu trebala biti poznata nakon 1. rujna. Nije htio prejudicirati tko će stati uz Selak Raspudić i podržati njenu kandidaturu, no istaknuo je kako kao nezavisni zastupnici u Saboru djeluju unutar Kluba s Darijem Zurovcem i njegovom strankom Fokus.

“To vrlo lijepo funkcionira, a razgovarali smo i s nekim akterima koji su ranije bili u suradnji s Fokusom, poput stranke Republika, ali i cijelim nizom stručnih i javnih osoba”, rekao je.

Upitan kako će financirati predsjedničku kampanju obzirom da nemaju stranku koja bi stala iza nje nakon što su napustili Most, Raspudić ističe kako na predsjedničkim izborima novac nije najbitniji već “uvjerljivost, medijska vidljivost, argumentiranost i ugled”. Navodi u tom kontekstu i primjer HDZ-a.

“Ja sam se s HDZ-ovcima našao i oni su opsjednuti da ‘skinu’ Milanovića, ali problem HDZ-a je što imaju novac, strukturu, teren, ali nemaju kandidata, a mi nemamo novac i strukturu, ali imamo kandidata. Tamo gdje je kandidat, naći će se i potpis, prošlo je vrijeme masovnih skupova, okretanja volova, plaćanja glazbenih zvijezda, danas je manje više sve digitalna vidljivost”, poručio je.

Raspudić (NZ): Zakon o zaštiti kulturnih dobara manjkav i otvara prostor za korupciju

Saborski zastupnik Nino Raspudić (Klub nezavisni i Fokus) iznio je petak niz primjedbi na prijedlog novog zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, ocijenivši uz ostalo da otvara prostor za korupciju kod koncesijskih odobrenja korištenja kulturnih dobara za gospodarsku djelatnost.

Zašto se sada produžuje rok za koncesijska odobrenja do šest mjeseci bez javnog natječaja, ako je do sada bilo 30 dana, upitao je Raspudić.

Smatra da se time otvara velika mogućnost za korupciju u upravljanju nepokretnim kulturnim dobrima. „Najčešće je tu riječ o kafićima, restoranima i suvenirnicama unutar nepokretnih kulturnih dobara, primjerice neke tvrđave”, rekao je.

Raspudić je imao prigovor i što nije predviđeno osobno obavještavanje vlasnika o odluci da je njegovo vlasništvo proglašeno kulturnim dobrom već samo objavom na mrežnim stranicama ministarstva, kao i na propisivanje zakonom novog kaznenog djela krađe ili uništavanja kulturnog dobra bez predviđene sankcije.

Zakon je manjkav i neprihvatljiv u ovom obliku, kazao je i najavio niz amandmana.

Riječ je o važnom zakonu a saborske klupe su gotovo prazne, dodao je Raspudić u trenutku u koje je u sabornici bilo tek nekoliko zastupnika.

Suprotno mišljenje imala je Danijela Blažanović (Klub HDZ-a) istaknuvši da je zakon cjelovit i sveobuhvatan. ”Očito ga neki nisu detaljno pročitali”, kazala je.

Tanja Sokolić u ime Kluba SDP-a kazala je da podržava zakon ali uz određene rezerve i sumnju u njegovu primjenu u praksi.

Zakon će pojednostaviti način proglašenja statusa kulturnog dobra što je pozitivan korak no ostaje pitanje koliko će trajati proces prilagodne na nove kriterije i hoće li biti dovoljno resursa za njihovu učinkovitu implementaciju, rekla je.

Da zakon ostavlja prostor sumnje u sferi provedbe smatra i Draženka Polović (Klub Možemo!). „Svakodnevno svjedočimo nejednakim kriterijima u kojima se često prepoznaje utjecaj politike, moći ili kapitala”, rekla je.

Kao primjer navela je karlovačku Zvijezdu o kojoj se, tvrdi, konzervatorski odjel nije uopće oglašavao iako je i starim zakonom regulirano hitno poduzimanje mjera u slučaju nanošenja štete kulturnom dobru.

I Viktorija Knežević (Klub Centra i Nezavisne platforme Sjevera) ocijenila je da novim zakonom u stvarnosti neće doći do bitnog pomaka jer najveći je uzrok problema u onima koji primjenjuju zakone. U Dubrovniku, navela je primjer, su prije nešto više od godine dana ukinute koncesije za obavljanje dostave u staroj gradskoj jezgri i dostava prebačena na gradsku firmu koja svakodnevno teškim kamionima uništava Stradun.

Marin Miletić (Most) upozorio je, uz ostalo, na bezuspješnu rekonstrukciju Starih vrata (Arco Romano) u Rijeci koja su trebala biti završena prije nekoliko godina, a na čijem mjestu vise plahte s naslikanim vratima. S jedne strane u obnovu broda „Galeb” troše se milijuni dok su s druge strane po strani ostavljeni važni riječki simboli, rekao je.