Pučko otvoreno učilište otvorilo je u Maloj galeriji izložbu pod nazivom “Put čipke”. Izložba je organizirana u povodu Dana grada Vrbovca, a realizirana je u suradnji s Hrvatskim školskim muzejom i Gradskim muzejom Križevci.
Autori izložbe koja se može razgledati do 25. kolovoza su Ljiljana Stanko, Ivan Vinković i Vesna Peršić Kovač. U predgovoru Ljiljana Stanko ističe kako je tema ove izložbe čipka na batiće koja se u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske koristila većinom na oglavljima udanih žena.
Čipku su u Hrvatsku iz Belgije donijeli Pavlini. Njihovim posredovanjem znanje izrade čipke prenešeno je ženama u ruralnim sredinama. U počecima se čipka kod nas koristila u crkvenim prostorima i na crkvenoj odjeći, a kasnije kao ukras na nošnjama, tradicijskoj odjeći i u kućanstvu.
Čipku na batiće ili klepkanu čipku većinom su radile Međimurke. Sporadično se čipka izrađivala u mjestima u kojima se nosila – Potočecu pokraj Križevaca, Svetom Ivanu Žabnu, Gradečkom Pavlovcu, Preseki i Rakovcu.
Do početka 20. stoljeća i na vrbovečkim poculicama se koristila čipka na batiće. Do danas je sačuvano samo nekoliko primjeraka.