Zagrepčanka Jasna i Mario Kljajić rodom su iz Odžaka u Bosanskoj Posavini i žive sa svoje četvero djece u Gradečkom Pavlovcu. Oni uzgajaju koze i proizvode 14 vrsta kozjih sireva.
– Oduvijek sam se želio baviti kozarstvom. Na posljednjem ocjenjivanju koje je održano krajem prošle godine u Osijeku, nagrađeni smo nacionalnim zlatom za kvalitetu. To govori o poslu moje obitelji, ali i da smo na dobrom putu jer danas je potrošač izbirljiv – kaže Mario.
Ova obitelj, doselivši se u Gradečki Pavlovec 1998. godine krenula je ni od čega. Sve što su postigli, postigli su vlastitim radom i žuljevitim rukama. Nisu dobili ni od koga pomoć. Danas imaju 110 koza među kojima su dva jarca te 50-ak jarića, a pasmine su sanska (bijela) i alpina (smeđa) koza. Ima i miješanih.
Kljajićima je prioritet proizvodnja kozjeg mlijeka radi sira, dok određene količine mlijeka predaju varaždinskoj Vindiji te jednu količinu mlijeka ostavljaju jarićima. Mario pojašnjava:
– Cijena hrane za koze je poskupjela od 30 do 40 posto, to otkupna cijena mlijeka ne prati, a kroz sir se to koliko toliko može kompenzirati – kaže Mario.
Ovaj OPG godišnje proizvede 60.000 litara mlijeka. Za jedan kilogram sira potrebno je 7 litara mlijeka.
Kljajići proizvode sireve: dimljeni (zlato), natur (šampion kvalitete), kopar (zlato), brusnica (zlato), bučine koštice (srebro), ljuta paprika (srebro), kim (zlato), tartufi ( srebro), papar (srebro), provansalsko bilje i masline (zlato). Koze prebivaju na ograđenom pašnjaku, a kad uđu u staju čeka ih sijeno.
Kako do hrane za koze?
– Imam vlastite zemlje, oko 2 hektara što je pašnjak, a tijekom godine moram osigurati oko 200 roto bala sijena i slame. Koze hranim i gotovom smjesom za koze, a one povremeno dobivaju žitarice – kukuruz, zob, ječam.
Gdje plasirate sir?
– Jadranska obala je moje glavno tržište. Može se reći da sam s kozjim sirom prisutan na tržištu od Karlovca do Dubrovnika. Proda se i „ na kućnom pragu“.
Kakav je raspored poslova?
– Ja sam za “vanjske i teže“ poslove, a supruga Jasna je „glavni tehnolog“.
Jasna je u akrobatskom rock and rollu bila državna prvakinja 2003. godine i nije ni sanjala da će biti i prvakinja države u proizvodnji kozjeg sira.
– Samoobrazovala sam se. Valja svakodnevno učiti i stjecati nova saznanja – kaže Jasna.
I bez djece ništa. Primjer ove obitelji pokazuje kako se sa životinjama odmalena živi. Djeca su koze zavoljela i pomažu roditeljima, a oni su Jan (6), Marija (9), David (12) i Kiara (13). Za svakog se nađe posla.