Povijesno društvo Sveti Petar Orehovec i Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU u Križevcima organizirali su u petak predstavljanje knjige Ivana Peklića “Obitelj Fodroczy”.
U Društvenom kulturnom centru u Svetom Petru Orehovcu o knjizi su govorili prof. dr. sc. Zlata Živaković Kerže (Hrvatski institut za povijest), dr. sc. Dejan Pernjak (Sveučilište Sjever) i sam autor dr. sc. Ivan Peklić.
Dejan Pernjak rekao je kako je Peklić ravnatelj, povjesničar i rodom iz Miholca. -Jedan recenzent akademik Dragutin Feletar je preminuo prošle godine. Ovu knjigu je ova sredina trebala, ali posao istraživanja o ovoj obitelji nije završio. Svaka spomenuta osoba u ovoj monografiji bi mogla dobiti svoju knjigu. Profesor Peklić je aktivan u pisanju – rekao je Pernjak i pobrojao brojne knjige koje je autor napisao.
Osječanka Zlata Živaković Kerže kazala je kako nije bilo lako prema bilješkama napisati knjigu i dati podlogu za daljnja istraživanja obitelji Fodroczy. – Knjiga je podijeljena u nekoliko poglavlja i po poglavljima se bavi s najistaknutijim članovima obitelji koja se javlja na području Varaždinske i Zagrebačke županije od 15. stoljeća. Plemićka obitelj je ostavila trag na gospodarskim i političkim zbivanjima – istaknula je i napomenula kako se knjiga ne treba čitati kao roman.
Autor se zahvalio svima koji su mu pomagali oko izdavanja knjige i recenzentima. -Načelnik Franjo Poljak je koordinator svih akcija pa tako i ove monografije. Knjige u pravilu nastaju po nekom slučajnom principu. Kontaktirali su me iz Općine Sveti Petar Orehovec i nakon jednog predavanja o obitelji Fodroczy odlučio sam se prihvatiti posla. Posebnost je ta da se u Bogačevu pisalo na sedam svjetskih jezika – rekao je Peklić i dodao kako je obilazio i kurije.
-Članovi ove obitelji su danas po cijelom svijetu, najviše ih je u Americi, a ima ih u Francuskoj i Njemačkoj. Ovo je veliki kapital za ovako malu sredinu – zaključio je Peklić.
Obitelj Fodroczy imala svoje posjede u nekadašnjim županijama Križevačkoj, Varaždinskoj i Zagrebačkoj. U dokumentima do potkraj 15. st. članovi obitelji zabilježeni su imenom i pridjevkom »iz Fodrovca« (de Fodoroucz, Fodorowcz, Fodroucz, Fodrowcz) prema njihovu posjedu Fodrovec (područje današnjih naselja Fodrovec Riječki i Fodrovec Donji u široj okolici Križevaca). Obiteljska tradicija kazuje da su podrijetlom iz Erdelja za što nema potvrde u izvorima.
Od XV. do XX. st. obitelj se podijelila na nekoliko grana, s posjedima u nekadašnjim županijama Križevačkoj, Varaždinskoj i Zagrebačkoj, u kojima su obnašali visoke upravne i sudske dužnosti.
Izdavači knjige su Povijesno društvo Sveti Petar Orehovec i Općina Sveti Petar Orehovec, dok su izdavanje knjige omogućili Općina Sveti Petar Orehovec, Ministarstvo znanosti i obrazovanja te Plazma Sportske igre mladih.
Predstavljanju knjige nazočio je i općinski načelnik Franjo Poljak.