Europska komisija je srijedu uputila Hrvatskoj i još nekoliko zemalja članica obrazloženo mišljenja i poziva ih da prenesu pravila EU-a o korištenju vozila za cestovni prijevoz teret koja se unajmljuju bez vozača.
Europska komisija odlučila je uputiti obrazloženo mišljenje Hrvatskoj, Španjolskoj, Cipru, Luksemburgu, Poljskoj i Sloveniji jer je nisu obavijestili o nacionalnim mjerama za prenošenje pravila EU-a o korištenju vozila unajmljenih bez vozača za cestovni prijevoz tereta
Direktivom o kojoj je riječ nastoji se pomoći poduzećima da ostvare korist od korištenja unajmljenih vozila, primjerice tako što se dopušta korištenje vozila unajmljenih u drugoj državi članici. Takvom bi se mogućnošću poduzećima konkretno olakšalo da zadovolje kratkoročna, sezonska ili privremena razdoblja visoke potražnje ili da zamijene neispravna ili oštećena vozila, osiguravajući pritom usklađenost s potrebnim sigurnosnim zahtjevima kao i primjerene radne uvjete za vozače.
Države članice morale su do 6. kolovoza 2023. donijeti mjere za usklađivanje sa zakonodavstvom EU-a. Stoga je Komisija tim državama članicama odlučila uputiti obrazložena mišljenja, a one imaju dva mjeseca da odgovore i poduzmu odgovarajuće mjere. U protivnom Komisija može uputiti predmet Sudu Europske unije.
Postupak povrede prava EU-a ima tri koraka. Prvi je slanje službene opomene, a ako se stvar ne riješi tom opomenom šalje se obrazloženo mišljenje u kojem se traži da se osigura sukladnost sa zakonodavstvom Unije. Ako država članica još uvijek ne surađuje, Komisija može uputiti predmet Sudu Europske unije. Većina se slučajeva riješi prije upućivanja Sudu.
Komisija objavljuje paket povreda prava EU-a jednom mjesečno. U paketu za ožujak, Komisija je ukupno uputila 23 službene opomene i 17 obrazloženih mišljenja, a 4 predmeta upućena su na Sud EU-a. Istodobno, Komisija je odlučila zatvoriti 50 predmeta nakon što se zemlje članice uklonile razloge za pokretanje postupka.