Stranka Možemo! ocijenila je u ponedjeljak da današnji prosvjed vlasnika poljoprivrednih gospodarstava ukazuje na uništavanja domaće proizvodnje radi zaštite uvoznika te poručila da će u svom izbornom programu ponuditi korjeniti zaokret u poljoporivrednoj politici.
“Više smo puta u Saboru predlagali inicijativu da se kroz zelenu javnu nabavu osigura fer otkup poljoprivrednih proizvoda naših malih proizvođača za javni sektor. Svaki je put inicijativu odbio HDZ”, navodi Možemo! u priopćenju nakon što su vlasnici OPG-ova održali prosvjed u Čakovcu upozoravajući na pretrpanost domaćeg tržišta uvoznom robom.
Pozivajući se na statističke podatke o uvozu i izvozu prehrambenih proizvoda za 2022. i prvo polugodište 2023., možemovci ističu da nam je uvoz prehrambenih proizvoda gotovo duplo veći od izvoza.
U usporedbi s okolnim EU zemljama, bolji omjer imaju i Slovenija i Austrija i mnoge druge europske zemlje.
Možemo! navodi i da su na razini Zagreba, gdje su na vlasti, pilotirali program zelene javne nabave koji osigurava prednost lokalnim proizvođačima, eliminira preprodavače i osigurava tržište za domaću proizvodnju.
Ne vide niti jedan razlog zašto se isti model ne bi primjenjivao na razini cijele zemlje. Po njihovim procjenama, tako bi se u poljoprivredu vratilo stotine milijuna eura koje godišnje troše država i lokalna samouprava za nabavu hrane i pića.
“Jedini razlog koji vladajući mogu imati jest da štite uvoznike i preprodavače u odnosu na male proizvođače”, kaže Možemo.
Ističe i da HDZ-ova vlada nije razvila službe potpore niti podržavala razvoj zadruga koje bi preuzele na sebe administrativnu potporu za male proizvođače, a zahtjevi koji se postavljaju u natječajima za sredstva iz Fonda za poljoprivredu isto tako pogoduju velikim proizvođačima, a marginaliziraju male i početnike.
Ta stranka poručuje da su potrebni veliki zaokreti u poljoprivrednoj politici.
Na tom tragu će njihov izborni program uključivati pristup tržištu kroz modele zelene javne nabave, drugačije modele naknade šteta, osiguranje poljoprivredne infrastrukture i promjenu modela subvencioniranja proizvodnje hrane, kao i izradu i provedbu Politike hrane koja će povezivati sektor poljoprivrede, prehrambene industrije kao i sektor istraživanja i razvoja.