Zastupnice stranke Možemo! u utorak su upozorile da je donošenje lex AP-a posebno opasno u kombinaciji s izborom Turudića za glavnog državnog odvjetnika, to za njih predstavlja sumrak hrvatskog pravosuđa te su pozvale sve da se pridruže sutrašnjem prosvjedu HND-a protiv lex AP-a.

“Donošenje lex AP-a posebno je opasno u kombinaciji s izborom glavnog državnog odvjetnika kojeg je predložio Andrej Plenković. Kombinacija lex AP-a i izbora Turudića za nas je sumrak hrvatskog pravosuđa. Tudurić nikada nije skrivao da je politički vezan uz HDZ, u HDZ-u su ga zvali ‘naš dečko’, a on je sam sebe definirao kao osobu koju je odredio HDZ”, kazala je Sandra Benčić na konferenciji za novinare u Saboru.

Ta osoba, upozorava, upravo dolazi na čelo DORH-a i “dobiva članak 307.a” koji može koristiti ne samo za progon novinara i zviždača nego i protiv svojih podređenih kolega koji bi eventualno unutar DORH-a i prema javnosti željeli upozoriti na neadekvatne istrage ili eventualno skrivanje ili uništavanje dokaza.

Moguća je situacija u kojoj glavni državni odvjetnik, koji je usko povezan s prvooptuženima u trenutačno tri najveća predmeta, može po novom zakonu protiv svog zamjenika, koji želi upozoriti na sukob interesa ili eventualni sukob interesa, ookrenuti postupak protiv njega i staviti ga tri godine u zatvor. “Plenković tako želi ušutkati sve one savjesne koji brinu o javnom interesu”, ustvrdila je Benčić.

Urša Raukar Gamulin ocijenila je da je članak 307.a KZ-a najdrastičniji udar na novinare, slobodu medija i javni interes u dugo vremena. “Naziv tog članka je zapravo, kako je rekao novinar Ivan Pandžić, ‘ne želimo znati i ne želimo da znate kako krademo'”, napomenula je.

“Ako istrage budu tajne, to će biti samo usluga Plenkovića vlastitoj stranci da se njihovi marifetluci i lopovluci pokušaju zadržati u tajnosti. Zato pozivamo sve građane da se pridruže sutrašnjem prosvjedu HND-a na Markovu trgu, da se zajednički usprotivimo i kažemo glasno ‘ne’ političkoj represiji nad medijima i nad javnim interesom”, pozvala je Raukar Gamulin.

Ivana Kekin kazala je kako nema nita od uvođenje femicida, jer se Obiteljskim zakonom žene i dalje sekundarno viktimiziraju te zapitala kako će se jače kazniti rodno uvjetovano nasilje, ako u sustavu nema onih koji bi ga trebali prepoznati i ako sustav redovito prepoznaje žene i muškarce kao ljude u konfliktu nakon što on nju “izdeveta”, a to isto radi sud. Nisu napravljeni nužni koraci za implementaciju Istanbulske konvencije, a članak 307.a, osim zviždačima, itekako može naškoditi i ženama žrtvama nasilja, upozorila je.

Benčić je ocijenila i da će vladajući pokušati spriječiti štrajk sudaca, kao i ostalih koji su ih najavili, jer im štrajkovi ne odgovaraju u predizborno vrijeme. Plenković ne želi udovoljiti njihovim zahtjevima jer želi direktno držati šapu na pravosuđu, istaknula je.

Za navode Dragana Kovačevića u tjedniku Nacional, da mu je iz USKOK-a nuđena sloboda ako optuži predsjednika Milanovića da je primio dva milijuna kuna mita za predizbornu kampanju te da iza toga stoji premijer Plenković, Benčić je kazala da to ne može znati, no, dodaje, legitimna je taktika svakog tko se brani da iznosi informacije koje mu idu u korist, ali kada je riječ o ovako ozbiljnim optužbama, očekuje da se DORH o tome oglasi i te navode istraži.