Podignuta optužnica protiv kontroverznog bankara
KRIŽEVCI, BJELOVAR – Poznati križevački bankar i kontroverzni biznismen Goran Delić (54) optužen je za prijevaru u gospodarskom poslovanju kojom je 39 osoba koje su ulagale u njegovu braniteljsku financijsku zadrugu oštetio za čak 9,2 milijuna kuna.
Optužnica protiv Delića i njegove zadruge Usluge Prigorje podignulo je Općinsko državno odvjetništvo u Bjelovaru, a tamošnji Općinski sud uskoro će odlučivati o njezinoj osnovanosti. Podravski list prvi je pisao o sumnjivim ulagačkim poslovima Delićeve braniteljske zadruge iz Križevaca te privatnim tužbama koje su protiv njega podnosili brojni ulagači iz cijele Hrvatske.
Prema optužnici, Delić je od 2010. do 2015. kao upravitelj financijske zadruge s 39 osoba sklopio ugovore o ulogu na osnovu kojih su ulagači uplatili više od devet milijuna kuna jer im je bio zajamčen godišnji prinos do čak 12,5 posto. Tužitelji tvrde kako je Delić to činio premda je znao da je zadruga prezadužena i da neće moći vratiti uloge niti isplaćivati velike prinose koje ne nudi niti jedna banka. Bjelovarski tužitelji predlažu da se zadruzi oduzme sva nepripadna imovinska korist.
No, pitanje je hoće li ulagači ikad do svog novca jer je Delićeva braniteljska zadruga Usluga prigorje u procesu predstečajne nagodbe, a vrijedna imovina jedva da će pokriti obveze prema bankama i državi. Knjigovodstvenim vještačenjem ustanovljeno je kako zadruga ulagačima i osnivačima duguje čak 52 milijuna kuna. Ima, doduše, i oko 40 milijuna kuna potraživanja za isplaćene kredite, zajmove, ali i to je posebna priča.
Delić je, naime, od 2012. do 2014. godine tih 40 milijuna kuna zajmova u drugih vrsta ulaganja plasirao pravnim osobama koje su u njegovu vlasništvu ili suvlasništvu, a mnogima od njih je direktor! Da stvar bude gora, te pravne osobe u teškim su poslovnim problemima: neke u likvidaciji, neke u stečaju, a neke u postupku predstečajne nagodbe. primjerice: poduzeću Novine d.o.o. iz Križevaca, u kojem je direktor, Delić je kao upravitelj sporne zadruge Usluge Prigorje u dva navrata plasirao ukupno 23 milijuna kuna, a iste te Novine lani su završile u predstečajnoj nagodbi, i to zbog dubioza od – 23 milijuna kuna!
Tvrtki Stožac, čiji je direktor, prebacio je milijun zadružnih kuna, premda je ta tvrtka lani ostvarila 0 (nula!) kuna prihoda. Svojem poduzeću Zaglavni kamen, koje je u likvidaciji, odobrio je pak gotovo 5 milijuna kuna zajma. Delićevoj zadruzi duguju i Delićeve druge posrnule tvrtke – Križevačka banka u likvidaciji, Učka-Marjan, Ugostiteljstvo Prigorje, Cubus i Vinarija Delić u kojoj je, recimo i to, optuženik zaposlen kao direktor s plaćom od 7000 kuna. Vinarija Delić također je završila u predstečajnoj zbog 7,5 milijuna kuna duga.
Goran Delić ispitan je 16. lipnja ove godine u prostorijama Općinskog državnog odvjetništva u Bjelovaru, a njegov iskaz snimljen je kamerom. Kako se branio tijekom ispitivanja?
“Nikad osobno nisam kontaktirao s tim osobama koje su ulagale svoj novac u zadrugu, niti sam im išta prešućivao ili lažno prezentirao. Svi su znali u što ulažu i znali su da postoji rizik poslovanja. A do neisplate njihovih prinosa i uloga došlo je zbog problema u koje je zadruga upala, mimo moje volje, pa je predloženo otvaranje predstečajnog postupka. Do kraja prvog kvartala 2014. godine svi su oni mogli normalno podizati svoje uloge.” – rekao je Delić tužiteljima, ali je odbio odgovarati na njihova pitanja.
Predstavnica zadruge Usluge Prigorje, Danica Bujić-Čikić iz Bjelovara, upozorila je tijekom davanja iskaza u Odvjetništvu kako su ulagači i ujedno suosnivači zadruge, svojim su ulozi sudjelovali u njezinu osnivanju, i to svjesni svih rizika takvog ulaganja. No, ni zakonska predstavnica križevačke zadruge nije htjela odgovarati na pitanja tužitelja.
Postane li optužnica pravomoćna, Deliću i zadruzi sudit će se za nepripadnu imovinsku korist od 9,2 milijuna kuna. Osude li ih pravomoćno, zadruga će taj iznos morati uplatiti u državnu proračun, a ulagači će svoj novac potom tražiti isticanjem pojedinačnih imovinskih zahtjeva. Delić novac ne mora vratiti jer je riječ o imovinskoj koristi zadruge, a jedino što mu prijeti je zatvorska kazna. Jasno, ako mu se uopće dokaže krivnja.
Goran Delić, inače, diplomirani je pravnik s golemim iskustvom u financijskom menadžmentu. Bio je glavni pravnik križevačkog Radnika, a potom potkraj 90-ih godina osniva Štedno-kreditnu zadrugu Lipa koja je plasirala novac uz kamate od tri do 11 posto – mjesečno! Nakon Lipe osniva Križevačku štedno-kreditnu zadrugu, potom i križevačku banku koja je ugašena. Delić je osnivač društva Mediteraninvest, koje je prikupljalo kapital za ulaganje u nekretnine na moru. U toj operaciji pomagali su mu poznati ekonomisti Branimir Lokin i mostovac Ivan Lovrinović.
Počeci rada braniteljske financijske zadruge Usluge Prigorje bili su više nego idilični. OD 2010. do 2013. zadruga je prikazala čak 15 milijuna kuna neto dobiti, a zadnje godine tog zlatnog razdoblja, zapošljavala je 40-ak radnika i ostvarila prihod od 12 milijuna kuna. Potom se 2014. godine odjednom dogodio potop. Prihodi su pali na samo 2,2 milijuna kuna. Novca je najednom nestalo, pipa je presušila.
Istraga bjelovarskog ODO-a otkrila je kako je Delić kao upravitelj zadruge svojim posrnulim tvrtkama odobravao zajmove u ukupnom iznosu od 26 milijuna kuna, a samo za kamate te su tvrtke zadruzi dužne više 10 milijuna kuna. No, poslije je na svoje tvrtke prebacio još 14 milijuna kuna. Gdje je nestao taj novac koji su zadruzi uplaćivali brojni ulagači potaknuti masnom kamatom? Tim se pitanjem ova istraga nije bavila. No, čini se kako će se netko i time morati pozabaviti.
Svemu krivi zajmovi Delićevim tvrtkama. ulagačima uzimao novac i nakon što je račun blokiran.
Prema podacima iz optužnice, knjigovodstveno-financijskim vještačenjem Delićeve zadruge ustanovljeno je kako je još potkraj 2013. godine postalo jasno da Usluge Prigorje neće moći isplaćivati uloge i dobit koju su ulagači očekivali. “Glavni razlog su plasmani zajmova koje je Goran Delić odobravao pravnim osobama.” – tumače u Općinskom državnom odvjetništvu.
Podsjećaju kako je iznos neplaćenih zajmova iznosio 26,11 milijuna kuna, a nenaplaćenih kamata na te zajmove 10,15 milijuna kuna. “Očito je kako je Goran Delić bio svjestan financijskog stanja zadruge i činjenice da neće moći isplaćivati uloge i dobiti, ali je sve to prešutio ulagačima prilikom zaključivanja novih ugovora.” – upozoravaju u ODO-u.
Da je Delić ulagače želio prevariti, zaključuju tužitelji, govori i činjenica da je s Viktorom Čopom, Tomom Peklićem, Ivanom Grašićem, Vjekoslavom Česijem i Miroslavom Kuzlom ugovore o ulogu zaključio 16. svibnja 2014. godine. Od tog dana, naime, račun zadruge Usluge Prigorje u neprekidnoj je blokadi, a ulagači o tome nisu imali pojma.
To je za ODO jedan od krunskih dokaza da je upravitelj zadruge Usluge Prigorje – običan prevarant. No, optužnicu valjda dokazati i na sudu.
Robert Mihaljević/Podravski list
prigorski.hr