Dio saborske oporbe opetovao je u utorak da bi Hrvatska trebala uvesti univerzalni dječji doplatak od najmanje sto eura, te da povećanje doplatka od 30 do 60 eura po djetetu, koje Vlada sada nudi, neće promijeniti lošu demografsku sliku.
Broj djece koja primaju doplatak rapidno se smanjuje, kao i broj roditelja, zašto niste prihvatili prijedlog u univerzalnom dječjem doplatku, pitao je Damir Bajs (NZ) u saborskoj raspravi o izmjenama Zakona o dječjem doplatku.
Kada će se iznos doplatka povećati na barem sto eura, zanimalo je i Veljka Kajtazija (zastupnik manjina).
Imajući u vidu inflaciju i sve lošiju demografsku sliku, 30 ili 60 eura doplatka po djetetu neće promijeniti širu sliku, kazao je.
Doplatak raste od 30 do 50 eura, a inflacija nam je pojela 300 eura, dodao je Marin Miletić (Most).
Po starosti stanovništva, u svjetskom smo vrhu, pa bi bilo opravdano razmišljati o univerzalnom dječjem doplatku, a sadašnje povećanje je na simboličnoj razini i neće poboljšati položaj djece, kaže Martina Vlašić Iljkić (SDP).
Josić: Doplatak će obuhvatiti dvije trećine djece do 19. godine
Državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić ističe da će zakonskim izmjenama doplatkom biti obuhvaćeno dvije trećine djece do 19. godina, njih 512 tisuća od oko 740 tisuća.
Osim što udvostručujemo broj korisnika, uvodimo nove cenzusne razrede i povećavamo iznos dohotka, a univerzalni dječji doplatak je „stvar“ prema kojoj ćemo ići u budućnosti, odgovorila je Josić i napomenula da sve države koje imaju takav dohodak, imaju određene kriterije za njega.
Izmjenama, koje na snagu stupaju 1. ožujka iduće godine, dohodovni cenzus, uvjet za ostvarivanje prava na dohodak, povećava sa 70 na 140 posto proračunske osnovice.
Broj cenzusnih grupa povećava se sa tri na pet, a iznos doplatka za korisničke skupine od 30 do 60 eura, s tim da pronatalitetni dodatak za treće i četvrto dijete ostaje 66 eura.
Udvostručuje se broj korisnika i broj djece obuhvaćene doplatkom sa lanjskih 126 tisuća na 271 tisuću, odnosno sa 247 tisuća djece na 511 tisuća u idućoj godini.
Josić je odbacila oporbene tvrdnje da je zakon usko vezan uz nadolazeće parlamentarne izbore.
Vlada je za djecu i mlade donijela niz mjera i ne samo pred kraj godine, a ovaj je zakon bio ranije planiran, odgovorila je Daliji Orešković (Centar) koja kaže da se zakon donosi na kraju godine što „vuče“ da je to zakon za predizbornu promidžbu, a ne za zaštitu djece.
HDZ hvali rast dječjeg doplatka i broj obuhvaćene djece, a na upit Luke Brčića (HDZ) Josić je potvrdila da će djeca u udomiteljskim obiteljima i dalje dobivati doplatak, da se tu ništa nije mijenjalo.