U Hrvatskoj Kostajnici i još dvije susjedne općine održana je javnozdravstvena akcija pregleda osoba sa šećernom bolesti tijekom koje je pregledano 110 osoba, od kojih je kod 11 osoba ustanovljen novootkriveni šećer, izvijestilo je Ministarstvo zdravstva.

U okviru javnozdravstvene akcije odazvalo se 110 pacijenata, kojima je omogućen specijalistički pregled te dodatne pretrage: EKG, AB indeks, probir na dijabetičko stopalo i antropometrijska mjerenja.

“Ustanovili smo da 50 posto ima povišen tlak, 15 posto njih imaju povišen kolesterol, 10 posto novootkriveni šećer, a 7 posto ih je upućeno na detaljniju dijagnostičku obradu ili terapijsku skrb”, istaknuo je koordinator Ministarstva zdravstva za dijabetologiju Dario Rahelić, navodi se u priopćenju.

Riječ je o akciji koja se održala 23. i 24. studenog u Hrvatskoj Kostajnici te općinama Dvor i Gvozd, u suradnji Ministarstva zdravstva, Sveučilišne klinike za dijabetes i endokrinologiju Vuk Vrhovac Kliničke bolnice Merkur i Doma zdravlja Sisačko – moslavačke županije.

Ministar zdravstva Vili Beroš istaknuo je činjenicu da u Hrvatskoj gotovo pola milijuna osoba boluje od šećerne bolesti, a jedna od težih komplikacija je i amputacija stopala, koja je značajno više zastupljena u Hrvatskoj u odnosu na druge zemlje.

“To su više nego dovoljni razlozi za pokretanje mobilnih dijabetoloških timova”, poručio je Beroš podsjetivši da se organiziraju u sklopu sveobuhvatne reforme zdravstva.

“Time podižemo zdravstvenu pismenost, sprječavamo daljnju pojavnost i razvoj kroničnih bolesti, poboljšavamo ishode liječenja i u konačnici – unaprjeđujemo zdravlje i kvalitetu života naših građana“, poručio je Beroš.

Načelnica sektora za primarnu zaštitu i zdravstveni turizam Ivana Portolan Pajić poručila je da je trenutno šećerna bolest tipa 2 sve češće dijagnosticirana u mlađoj dobi, te čak i kod djece, što je povezano s povećanom tjelesnom težinom i fizičkom neaktivnosti.

Usvajanjem zdravih navika i ranim otkrivanjem kroničnih bolesti kao što je šećerna bolest, dolazi do pozitivnih učinaka na ishode liječenja na više razina – od bolje kvalitete života oboljelih do manjeg broja komplikacija koje indirektno utječu i na financijsku održivost, istaknula je.