“Sigurnost i povjerenje za žene” naziv je akcije koju su u ponedjeljak organizirale brojne ženske udruge i inicijative ispred Ministarstva unutarnjih poslova, tražeći pravdu za ubijenu Mihaelu Berak, te izmjene postojećih zakonskih rješenja vezanih za sankcioniranje femicida.
Tom simboličnom akcijom organiziranom uoči Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u više hrvatskih gradova, zatraženo je da država preuzme odgovornost i poduzme konkretne korake u zaštiti žena od nasilja, strože procedure za procjenu policajaca te zabranu nošenja oružja kućama izvan dužnosti.
Slučaj brutalnog ubojstva Mihaele Berak koju je prije dva mjeseca u Osijeku ubio policajac s kojim je bila u vezi, pokazao je nefunkcioniranje sustava u zaštiti žena od rodno uvjetovanog nasilja na svim razinama kao i niz propusta u postupanju policije, poručeno je na skupu.
Jedna od aktivistica Dunja Bonnacci istaknula je kako su od 2016. godine do danas 56 žena ubili njihovi partneri.
“Od njih 56, pet su ubili policajci službenim oružjem, a to uključuje i slučaj u Osijeku”, naglasila je Bonnacci.
Zakon o zaštiti od obiteljskog nasilja osim što ne obuhvaća sve oblike rodno uvjetovanog nasilja, pa tako ni femicid, nanio je ženama strašnu štetu tretirajući nasilje nad ženama kao prekršaj, izjednačavajući ga s vožnjom bez karte u tramvaju, poručili su aktivisti.
Dorotea Šušek iz Centra za ženske studije opetovano je navela četiri osnovna zahtjeva ženskih organizacija i udruga.
“Prvi da svi oblici nasilja nad ženama budu dio kaznene sfere zakona, drugi je donošenje Nacionalne strategije koja uključuje sve oblike nasilja nad ženama u skladu s Istanbulskom konvencijom te s predviđenim proračunskim sredstvima za provedbu. Tražimo i da se femicid kao posebni kazneni čin smatra rodno uvjetovanim te da takav uđe u zakon kao i strožu provjeru policajaca kojima se oružje treba ograniči na nošenje unutar službe”, poručila je.