Hrvatski sabor u petak je većinom glasova prihvatio godišnje Izvješće premijera Andreja Plenkovića o radu Vlade, ujedno i posljednje koje je predstavio do redovnih izbora koji će se održati sljedeće godine.
Za Izvješće glasalo je 77 zastupnika a protiv njih 48.
Godišnjim izvješćem, koje je podnio uz zaglušujuću buku lupanja pločicama oporbenih zastupnika, Plenković je uz ostalo poručio kako je Vladin cilj da do 2028. prosječna minimalna neto plaća premaši 800 eura, a prosječna neto plaća 1.600 eura.
Ističući uz ostalo rast plaća, zaposlenosti i pad nezaposlenosti kazao je i kako bi prosječna stopa gospodarskog rasta u zadnje tri godine trebala dosegnuti 7,6 posto, po čemu je Hrvatska treća u Europskoj uniji iza Irska i Malte.
Vlada je među svoje zadaće “upisala” i prelazak svih škola na rad u jednoj smjeni, te još već obuhvat djece vrtićima.
Premijer Plenković najavio je također veća izdvajanja za osobe s invaliditetom kroz novi Zakon o inkluzivnom dodatku kao i za roditeljske potpore kroz izmjene Zakona o doplatku za djecu.
Iznos inkluzivnog dodatka bit će veći od iznosa objedinjenih (četiri) naknada koje sada ostvaruju osobe s invaliditetom, s posebnim naglaskom na djecu s teškoćama u razvoju.
Pravo na doplatak za djecu imati će pak sva kućanstva čiji mjesečni dohodak po članu obitelji ne prelazi 618 eura, umjesto dosadašnjih 309 eura.
Premijer je najavio i donošenje Nacionalnog plana razvoja stambene politike do 2030. godine koji će sadržavati mjere i za priuštivo stanovanje mladih.
Kao četiri važna prioriteta koja će u narednom razdoblju biti u središtu javnih politika Vlade istaknuo je demografsku revitalizaciju, digitalnu transformaciju, dekarbonizaciju i obrazovanje.
Grbin i Benčić: Neprihvatljiva premijerova podjela na dvije Hrvatske
Uoči glasovanja Sandra Benčić (Možemo!) ponovila je da brojke koje je iznio premijer u izvješću ne drže vodu, te neprihvatljivim ocijenila njegovu podjelu na dvije Hrvatske.
Na isto je ukazao i Peđa Grbin (SDP). “Koje su to dvije Hrvatske o kojima Plenković govori, jedna je u kojoj žive naši ljudi i u kojoj njegove šarene laži nisu istina i druga koja egzistira u njegovoj glavi”, ustvrdio je Grbin.
Način na koji je podneseno izvješće Grbin je pak nazvao “silovanjem procedure” i poručio kako to ne može proći.
“Demografska pustoš, osiromašeni građani, koruptivna država, to imamo nakon sedam godina vladavine Plenkovića”, kazao Marijan Pavliček (Hrvatski suverenisti) te se i on osvrnuo na tezu od dvije Hrvatske.
Jedna je Hrvatska koja u Slavoniji udiše nekvalitetan zrak a druga koja ne želi proglasiti ekološku katastrofu, u jednoj ubijaju svinje i egzistencija je uništena a druga u vidu Gordana Grlića Radmana se na tome bogati, jedna živi uz granicu i osjeća se nesigurno zbog migranata a drugoj je to normalno …., naveo je.
Katarina Peović (RF) kritizirala je da brojke koje premijer stalno ponavlja ne odražavaju stvarnost, a Dalija Orešković (SSiP) vođenje sjednice potpredsjednika Sabora Željka Reinera.
Dario Zurovec (Fokus) pohvalio je vladajuće zbog ulaska u šengen ali i odmah dodao kako je suspendiran nakon osam mjeseci jer Hrvatska ne zna štititi svoje granice.
Uspjehe Vlade relativizirao je i Nino Raspudić (Most) nabrajajući kako smo zbog eura dobili dodatnu inflaciju, , šengen je suspendiran, a nabava aviona kasni pa će hrvatsko nebo godinu dana kontrolirati Talijani i Mađari.
“Najvažnije pitanje je tko je odgovoran, za ekološku katastrofu u Osijeku, kašnjenje EU natječaja, za prerano uvođenje eura, za propusnu granicu …”, kazao je Stephen Nikola Bartulica (Domovinski pokret).
Emil Daus (IDS) kazao je da ga je sram onoga što se dogodilo u Saboru, toga da je Sabor podčinjen izvršnoj vlasti.
Josip Borić (HDZ) ocijenio je oporbenu akciju tijekom podnašanja Izvješća destrukcijom i poručio da će se HDZ dalje baviti očuvanjem stabilnosti svih razina vlasti i sigurnosti svih građana.
Tijek sjednice nakratko je omela jaka kiša i vjetar dok se ne zatvore prozori u Sabornici.