Predstavnici oporbenih stranaka iz desnog političkog spektra poručili su u četvrtak da je Schengen – nakon slovenske odluke da uvede granične kontrole – ostao ‘mrtvo slovo na papiru’ te su prozvali Vladu zbog, kako kažu, vrlo zabrinjavajuće i alarmantne sigurnosne situacije.
„Odluka Slovenije da ponovno uvede granične kontrole s Hrvatskom znači da je Schengen ostao mrtvo slovo na papiru. Brinu nas Plenkovićevi “uspjesi” poput uvođenja eura, zakašnjele nabave pa do schengenske priče. Danas ponovno vidimo da Schengen funkcionira kada stvari idu dobro, a čim nastanu problemi, svaka nacionalna država gleda isključivo svoj interes i podiže granicu, tko vojsku, tko policiju, tko žicu”, ustvrdio je na konferenciji za novinare Nino Raspudić (Most).
Od slovenskog ministra unutarnjih poslova, kaže, čuli smo da je preko 40 tisuća ilegalnih migranata prešlo hrvatsku granicu, što znači da Hrvatska granicu ne štiti dobro.
„Prvi smo u Saboru rekli da je potrebno postaviti vojsku na kritične dijelove hrvatske državne granice i da se nipošto ne smijemo dovesti u situaciju da ilegalne migrante registriramo u Hrvatskoj jer ćemo te ljude morati silom držati u Hrvatskoj iako oni žele dalje prema razvijenim europskim zemljama. Ili ćemo, pak, o čemu se već govori u Bruxellesu, morati plaćati nekakvu glavarinu od 20 tisuća eura po migrantu kojeg ne želimo primiti i hraniti”, ustvrdio je.
Situacija je vrlo zabrinjavajuća i alarmantna, a Plenković, Božinović i Jandroković svojom nesposobnošću doveli su do pada Schengena na razini EU, ocijenio je Raspudić.
Nikola Grmoja ponovio je da je Odbor za nacionalnu sigurnost donio zaključak da izvješće MUP-a o stanju ilegalnih migranata dođe na plenarnu sjednicu Sabora, ali “Jandroković ne želi uvrstiti na dnevni red tu točku, koju nije zatražila jedna stranka nego Odbor”. U Saboru očekuje i raspravu o Mostovu zaključku da se obveže Vlada da vojska izađe na kritične točke na granici.
Mlinarić (DP): S prvom jesenjom kišom pao i najveći Plenkovićev uspjeh – Schengen
Stipo Mlinarić (Domovinski pokret) pak smatra da “Hrvatska vojska nema što raditi na granici” jer vojska nema pravo zaustaviti i privesti civile. Ali, dodao je, vojska na granicu može i treba doći kada Vlada odluči da stavi barijere i rampe “koje je stavila na Markov trg”. Onda, kaže, može doći inženjerija da pomogne stavljati fizički zapreke da se ne može prolaziti granica preko polja, livada i potoka.
Od Plenkovića i njegovih ministara, naglasio je, očekujemo odgovore na tri pitanja koja smo mu jučer postavili u vezi Zakona o nadzoru državne granice, kao i da kažu je li Hrvatska primljena u schengenski prostor kako bi postala migrantski centar za migrante koji dolaze u Europu.
Danas u našu državu dopuštamo ulazak ljudima za koje ne znamo otkud su i tko su, protivno svim važećim zakonima. U Hrvatsku danas ulaze mladi ljudi, ratno sposobni, pod izlikom da bježe od rata, ostavljajući svoje žene i djecu u tim ratovima, što se zove dezerterstvo, upozorio je.
S prvom jesenjom kišom, pao je i najveći Plenkovićev uspjeh kojim se hvali – Schengen, zaključio je.
Pavliček (HS): Vlada se nije snašla u zaštiti vanjske granice EU
Marijan Pavliček (Hrvatski suverenisti) najavio je da kreću u prikupljanje potpisa za brisanje članka 8. u Zakonu o međunarodnoj i privremenoj zaštiti, a i dalje su, istaknuo je, stava da se Vlada nije snašla u borbi protiv ilegalnih migranata i nije u stanju zaštititi hrvatske granice.
„Ne stoji Plenkovićeva prošlotjedna teza da su svi u Europi zadovoljni njima što pokazuje primjer Slovenije koja na svoje granice postavlja granične policajce i privremeno ukida Schengen da bi se zaštitila jer hrvatska Vlada nije u stanju adekvatnim mjerama zaštititi vanjske granice Europske unije. Bez vojske i ograda na granicama i promjene članka 8. pitanje migranata se neće moći riješiti”, poručio je.
Njegov stranački kolega Željko Sačić pojasnio je da članak 8. tog Zakona na protuustavan način uvodi nepostojeći ilegalno-migrantski kazneno-pravni imunitet, zbog čega su našoj policiji vezane ruke u postupanju prema ilegalnim migrantima
Taj članak od Hrvatske na zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti stvara Lampedusu i mega hot-spot, pogotovo nakon što sve susjedne zemlje zatvore granice, upozorio je. Kazao je i da nije protiv davanja azila, ali da se on mora tražiti na granici, u legalnoj proceduri, a ne da migranti dolaze kroz šume i prelaze zelenu granicu.