Papa Franjo u petak je doputovao u dvodnevni posjet jugoistočnome francuskom gradu Marseilleu, posvećen događanjima na Sredozemlju, migrantima i migracijama u kontekstu sve češćeg izražavanja neprijateljstva Europljana prema kandidatima za egzil.
“Imamo malo vremena, a toliko stvari koje treba obaviti u ovome gradu koji je poznat kao vrata, kao prozor Sredozemlja”, rekao je Sveti Otac novinarima koji su ga pratili u avionu, osudivši još jednom “strašan izostanak čovječnosti”, osobito vidljiv u ovome području.
Nakon slijetanja u Marseille, nešto poslije 16 sati poglavara Katoličke Crkve ondje je dočekala francuska premijerka Elisabeth Borne.
U bazilici Notre-Dame de la Garde, simbolu Marseillea, Papa je najprije molio sa svećenicima, a nakon toga pod vedrim nebom molit će s predstavnicima ostalih vjera ispred spomenika podignutog u znak sjećanja na pomorce i migrante nestale u moru.
Očekuje se da Papa još jednom osudi dramatična potonuća i brodolome u kojima stradavaju migranti te da se zauzme za njih i za prognanike.
I ovaj će put Franjo govoriti o temi koja mu je bliska još od izbora 2013. – osudit će govor mržnje i politiku zatvaranja granica.
Papin dolazak u Marseille uslijedio je nakon novog vala dolazaka izbjeglica i migranata na talijanski otok Lampedusu, što je nedavno potaknulo EU da donese hitan plan o upravljanju i pomoći svima na migracijskoj ruti iz Sjeverne Afrike, koja je postala najopasnija na svijetu.
Ondje je od 2014., prema podacima Međunarodne organizacije za migracije (IOM) u moru nestalo više od 28.000 ljudi. “To je najveće groblje na svijetu”, redovito podsjeća papa.
Papin posjet Francuskoj održava se uz visoke mjere zaštite, s oko 6000 mobiliziranih pripadnika policije i uz poseban sigurnosni sustav, kazao je neimenovani policijski dužnosnik.
U subotu se na misi na stadionu Velodrome koju će voditi papa Franjo očekuje oko 60.000 ljudi. Prethodit će joj Franjina vožnja u papamobilu avenijom Pradom, gdje se očekuje 100.000 ljudi.
Lijevo orijentirani dužnosnici i političari pozvali su predsjednika Emmanuela Macrona da posluša Papinu “odvažnu” poruku dobrodošlice, u trenutku kada se u Francuskoj priprema novi zakon o imigraciji.
Ovaj Papin posjet Francuskoj prvi je posjet jednoga pape toj zemlji nakon onoga njegova prethodnika Benedikta XVI. 2008. godine. Franjo je bio u Strasbourgu 2014., ali u sklopu posjeta europskim institucijama.