Predsjednik Zoran Milanović podnio je u srijedu zahtjev za izvanredno zasjedanje Hrvatskoga sabora, sukladno članku 79. stavku 2. Ustava, a vezano za funkcioniranje sudske vlasti zbog štrajka te utvrđivanja odgovornosti za financijsku štetu oko slučaja prodaje plina i HEP-a.
Takav zahtjev je presedan i korištenje ustavne ovlasti koju do sada nitko nije koristio, a što je i sam Milanović istaknuo prije nekoliko dana.
Devet oporbenih saborskih klubova uputilo mu je u utorak i formalni prijedlog da temeljem svojih ustavnih ovlasti zatraži izvanredno zasjedanje Hrvatskoga sabora.
Svoj zahtjev za izvanredno zasjedanje Sabora Milanović je obrazložio činjenicom da je prema Ustavu dužan brinuti za redovito i usklađeno djelovanje te za stabilnost državne vlasti, objavio je Ured predsjednika u srijedu popodne.
Zahtjev za izvanredno zasjedanje Hrvatskog sabora, koji je upućen predsjedniku Hrvatskog sabora Gordanu Jandrokoviću, sadrži dnevni red u kojem su dvije točke.
To su zaključak kojim se Vlada obvezuje odmah, a najduže u roku od 15 dana, poduzeti sve potrebne mjere kako bi se osiguralo uredno funkcioniranje sudbene vlasti u Hrvatskoj te zaključak kojim se Vlada obvezuje u roku 15 dana utvrditi koje su institucije i osobe odgovorne za financijsku štetu nanesenu Hrvatskoj elektroprivredi u provedbi Uredbe o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije.
“Budući da je već sedmi tjedan u tijeku zakoniti štrajk službenika i namještenika zaposlenih u pravosuđu, a pogotovo imajući u vidu činjenicu da je ovoga tjedna gotovo u cijelosti obustavljen rad sudova i državnih odvjetništava, držim kako je ozbiljno ugroženo redovito djelovanje pravosudne grane državne vlasti čime se ugrožava stabilnost ukupne državne vlasti”, stoji, između ostaloga, u obrazloženju zahtjeva.
Milanović je istaknuo kako je štrajk službenika i namještenika u pravosuđu ukazao na njihov izrazito loš financijski status, ali i na druge probleme pravosudnog sustava, materijalne, tehničke i organizacijske, koji traže hitnu i neizostavnu reakciju nadležnih državnih institucija.
“U situaciji kada sudbena vlast ne može uredno funkcionirati, kada građani ne mogu ostvarivati svoja zakonska i ustavna prava i kada ne postoji volja Vlade da se takva situacija riješi, držim kako je potrebna hitna reakcija zakonodavne vlasti, Hrvatskog sabora, u cilju traženja rješenja za probleme u pravosuđu, stabilizacije situacije i ponovne uspostave redovitog funkcioniranja sudstva, a time i ukupne državne vlasti”, obrazložio je predsjednik.
Vezano uz drugu točku dnevnog reda, Milanović je naveo kako je na prošlotjednoj sjednici saborskog Odbora za gospodarstvo potvrđeno postojanje brojnih nepravilnosti vezanih uz prodaju plina od strane HEP-a, najveće državne energetske tvrtke.
“Kako Vlada ne pokazuje namjeru hitno utvrditi sve okolnosti vezane uz preprodaju plina i sumnjivo poslovanje HEP-a, a imajući u vidu činjenicu da dio odgovornosti leži i na Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, kao nadležnom za energetski sektor, držim kako je Hrvatski sabor relevantna institucija koja treba provesti raspravu te obvezati Vladu na žurno utvrđivanje odgovornosti i sankcioniranja osoba koje su odgovorne za propuste”, obrazložio je.
Predsjednik očekuje od svih zastupnica i zastupnika da ispune svoju dužnost te aktivno sudjeluju u izvanrednom zasjedanju Hrvatskoj sabora jer je Ustavom određeno da Hrvatski sabor nadzire rad Vlade i drugih nositelja javnih dužnosti odgovornih Hrvatskom saboru.
“Jedino na taj način može se osigurati funkcioniranja i stabilnost svih grana vlasti”, stoji u obrazloženju.