U Ministarstvu zdravstva u utorak su predstavnicima domova zdravlja i nastavnih zavoda za javno zdravstvo uručeni ugovori o dodjeli 147 specijalizacija na primarnoj razini zdravstvene zaštite, ukupne vrijednosti 20,3 milijuna eura.
Ugovore je dobilo 26 zdravstvenih ustanova. Bespovratnim sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) financirat će se 11 vrsta specijalizacija u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i javnom zdravstvu, izjavio je ministar zdravstva Vili Beroš.
Financirat će se ukupno 79 specijalizacija obiteljske medicine, 12 iz ginekologije, 13 iz medicine rada, 12 iz pedijatrije, dvije iz oftalmologije, tri iz fizikalne medicine, osam iz epidemiologije, šest iz školske medicine, četiri iz kliničke radiologije, dvije iz interne medicine i šest iz kliničke mikrobiologije.
Ugovore su dobili domovi zdravlja i nastavni zavodi za javno zdravstvo koji su se uspješno prijavili na Poziv za dostavu projektnih prijedloga “Centralno financiranje specijalizacija“.
“Na dobrom smo putu ostvarivanja ravnomjerne popunjenosti Mreže javne zdravstvene službe, kao i dostupnosti zdravstvene zaštite svim hrvatskim građanima“, izjavio je ministar Beroš povodom uručivanja ugovora koje je potpisao s predstavnicima zdravstvenih ustanova i ravnateljem Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Antom Lončarom.
Planiranje specijalizacija utemeljeno je Nacionalnim planom specijalističkog usavršavanja zdravstvenih djelatnika za petogodišnje razdoblje.
Ministar Beroš istaknuo je da se ovim potezom rješavaju izazovi u zdravstvenom sustavu koji se gomilaju desetljećima, uključujući i u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
Uz naslijeđene, rješavaju se i aktualni problemi, poput neravnomjerne raspodjele liječnika, prosječne starije dobi obiteljskih liječnika te odljeva mladih liječnika u inozemstvo.
“Upravo centralnim financiranjem specijalizacija činimo važan iskorak u osnaživanju ljudskih potencijala i odgovaramo na postojeće izazove“, naglasio je ministar.
Uspostavom nove Mreže javne zdravstvene službe definirat će se potreban broj timova prema ukupnom broju stanovnika i osiguranih osoba HZZO-a, demografskim karakteristikama, zdravstvenom stanju stanovništva, gravitirajućem broju stanovnika i karakteristikama pojedinog područja, rekao je ministar.
Istaknuo je da Vlada i zdravstvena administracija kontinuirano čine reformske iskorake kako bi građanima omogućili zadovoljnog i motiviranog obiteljskog liječnika te dodao da je ključna karika u tom procesu – lokalna zajednica.
“U posljednje vrijeme svjedočimo brojnim primjerima lokalnih zajednica koje su poticajima osigurale djelatnike u ordinacijama obiteljske medicine. Znači može se, a dodao bih i da se mora!” poručio je ministar.