Piše: dr. sc. Zdenko Balog

Stephanina Corona ranokršćanska je svetica mučenica iz Egipta iz drugog stoljeća. O njenom životu nema pouzdanih podataka, a slavi se zajedno s mučenikom svetim Viktorom. Corona latinski znači ‘okrunjena’ a na grčkom isto je značenje imena Stephania. Slavi se u istočnoj i zapadnoj crkvi.

Kao mlada djevojka od tek 16 godina bila je optužena za pripadnost kršćanstvu, te je pogubljena na surov način: vezana između dvije napete palme, koje su u jednom trenutku odapete, što je nesretnicu jednostavno raskidalo na pola. Kult joj je raširen u zemljama Svetog rimskog carstva, posebno u Passauskoj biskupiji, te je zbog toga štovana u Donjoj Austriji. Također, Karlo IV. Češki, širi njen kult, donoseći relikvije u prašku katedralu. Prikazuje se s krunom na glavi ili u rukama i palminom grančicom mučeništva.

Posljednjih mjeseci kult ove manje popularne svetice iznenada se proširio, u trenutku kada su joj se vjernici počeli obraćati zagovorom zbog pandemije, koja se popularno zove Corona (ispravno COVID-19), te je postala zaštitnica od velikih zaraza i epidemija. Zapravo, prije posljednjih događaja njen ovakav status hagiografije ne spominju: sveta Korona bila je zaštitnica mesara, novčara, bankara, ali i zaštitnica u igrama na sreću i općenito brzog bogaćenja, dakle možda prva ‘Lotto-djevojka’.

No kako je kult svetaca zaštitnika uglavnom proizašao iz naroda, spontano, tako je i nova uloga svete Korone u potpunosti prihvatljiva, poput svakog drugog sveca ili svetice, te već ovisno o osobnim uvjerenjima, svakako se svaki vjernik može u punoj vjeri obratiti svetoj Koroni protiv korone.