Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u subotu je bio i u Ličko-senjskoj županiji, gdje je također poplavljen dio područja, te je zahvalio svim žurnim službama koje su pomogle poplavljenom stanovništvu.

“Stožer civilne zaštite Ličko-senjske županije osigurao je visoku razinu brige i sigurnosti u borbi protiv poplava. Hvala im što se brinu za zajednicu”, rekao je Božinović u Gospiću. Božinović je ranije obišao i poplavljena područja u Obrovcu i Gračacu.

Župan Ličko-senjske županije Ernest Petry izvijestio je da je zbog poplava bilo problema na više lokacija u toj županiji.

“Svakako je najteže bilo na području Plitvičkih jezera, zatim u dijelovima općine Lovinac, a pojedini dijelovi u okolici Kosinja bili su prometno odsječeni. Tako je bilo i u okolici Gospića, Otočca i općine Donji Lapac. Zbog izlijevanja rijeke Korane bili smo prisiljeni evakuirati pet starijih osoba iz Gornjeg Plitvica Sela”, rekao je Petry te zahvalio svim hitnim službama koje su, rekao je, fenomenalno odradile posao.

Ministar Božinović je podsjetio je i na klimatske promjene i velike suše u Španjolskoj i dijelovima Italije.

“Nažalost, bojim se da se nećemo ubrzo vratiti na staro, na neke normalne životne ritmove. Požari i poplave će pratiti tu razinu nepredvidivosti jer nije poanta ono što se događa u Hrvatskoj, već ono što se zbog klimatskih promjena događa u Europi i svijetu”, dodao je.

Božinović: Treba izvući pouke

Očigledno je da smo mi u Hrvatskoj učinili sve što je bilo u našoj moći da pomognemo stanovnicima poplavljenih područja, rekao je te zahvalio svim službama i vojnim postrojbama na pomoći stanovništvu na ugroženim lokacijama. Dodao je i da iz svega treba izvući i neke pouke.

“Prva bi bila da se ovakvim nevoljama možemo nadati u svakom trenutku i puno ozbiljnije pratiti meteorološke prognoze. Jedini pravi odgovor na sve ovo što se događa je prevencija. To mora biti prevencija u kojoj sudjeluju svi: pojedinci i čitave službe za žurna djelovanja. Ključnu ulogu pri tome imaju Hrvatske vode, vatrogasci, Crveni križ, HGSS… U takvim situacijama najveća je opasnost od opuštanja”, rekao je i naglasio da zavodi za javno zdravstvo i Crveni križ redovno provode skrb kako pri poplavama ne bi bilo zaraze.

Na sastanku je rečeno i da su Hrvatske vode, unatrag godine dana, obavile brojne radove na čišćenju bujičnih vodotoka i ponora kako bi se olakšalo protjecanje većih količina vode u kišnim razdobljima, kakvi su zadnjih dana zahvatili cijelu Hrvatsku. S obzirom na količine zadnjih oborina, ti su radovi uvelike su olakšali otjecanje vode rijeke Like u Markovim ponorima u Lipovom Polju, rečeno je.